İnsanca Koşullarda Çalışmak İstedikleri için İşten Atılan Texim Triko İşçilerinin Yanındayız

Geçtiğimiz Mart ayında büromuzda ağırlayıp uzun uzun sohbet ettiğimiz, dertlerini ve gayretlerini dinlediğimiz,

 

 

geçen hafta da Fatih Saraçhane’deki işçi buluşması iftarına katılan ve ilk konuşmayı yapan,

 

 

trikocu/tekstilci abilerimiz bugün, bayram öncesi, çalıştıkları işlerinden atıldılar. Şimdilik yaklaşık 40 kişi. Ve gerisi de gelebilir.

 

Hikayeleri özetle şu:

 

Trikoda makineci olarak çalışıyorlardı. Bir sene öncesine kadar haftada 6 gün, günde 12 saat çalışmak zorundaydılar. Bu tempoda çalışmaya aldıkları maaş da bugünün parasıyla 1.500 lirayı bulmuyordu. Bu yoğunlukta çalışmak insanca değil diyerek konuşmaya, bir araya gelmeye başladılar, taa üç sene evvel. Bir noktada sendikaya yöneldiler, çünkü hak aramak için tek yolları buydu. Yaklaşık bir sene önce birlikte durarak, birbirlerine güvenerek ve mücadele ederek makina dairesini 8 saate döndürmeyi başardılar. Ancak işveren bu durumu, yani çalışanlarını insanca koşullarda çalıştırmayı hazmedememiş olacak ki, ramazanın başında normalde 4 makinaya bakan çalışanlara bundan sonra 6 makinaya bakmakla yükümlü olduklarını tebliğ etti. Yani 8 saat çalışma kazanımını geri almak istedi. Bu durumu kabul etmeyen, kendilerine fazladan verilen makinaları çalıştırmayan işçileri önce işten atmakla tehdit etti, bugün de gerçekten işten attı.

 

Atılanların tabii ki hepsi sendikalı. Şimdi işe iadeleri için fabrika önünde çadır kurdular ve bunca yıllık emeği, gayreti bırakıp gitmek gibi bir niyetleri yok. Fabrika büyük bir fabrika ve büyük yabancı markalara özellikle de Hugo Boss’a üretim yapıyor. Bu tip durumlarda üretim yapılan asıl büyük markanın üzerine gitmek daha sonuç alıcı olabiliyor, çünkü markalar cakalarının bozulmasından çok korkuyorlar.

 

Bugün akşama doğru gittik, sohbet ettik, beraber iftar açtık. İşyerleri ve dolayısıyla çadırları Merter Keresteciler’de. Firmanın ismi Texim, Merter Veysel Karani Camii’nden Kerestecilere doğru beş dakika mesafede. Biz gidip geleceğiz, elden geldiğince destek olmaya çalışacağız inşallah.

 

Destek vermek isteyen olursa, beraber gidebiliriz, konuşabiliriz, fikir üretebiliriz… Zor bir süreç ama imkansız değil. En son misal UPS Kargo firmasında TÜMTİS (Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası) atılan işçileri geri aldırıp, örgütlenmeyi başardı. Maksat tarafımız belli olsun…

 

Texim işçisi abilerin iftarları ve kendileri ile yaptığımız röportaj:

 

 

Direniş çadırından iki kare:

 

5 Responses

  1. naim dedi ki:

    arkadaşlar yola devam gittiğimiz yol doğru yol tam gaz deva yavaş yavaş sonuç vermeye başladı. hepinize başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir