Abdurrahman Şarkavi: “Zayıflar söz sahipleri haline gelecek!”

Siyer okumaları bize Hz. Peygamber’in örnekliğini göstermeye devam ediyor. “Herkes O’nu Okuyor” kampanyalarına ilgi duymuyoruz ve Resulullah’ın sünnetini önce kendimiz için bir işaret olarak görüyoruz. Abdurrahman Şarkavi, Özgürlük Peygamberi kitabında sözü hikâyeleştirir gibi gözükse de 12’den vuran hadiselere yer vermiş. Bunlardan biri, Ebu Talib’in, yeğeni Hz. Muhammed hakkındaki sözleri ki onu ezilenlerin savunucusu olarak anlatıyor.

ABDURRAHMAN ŞARKAVİ

“Allah Rasulü ve Zeyd bir duvarın gölgesine sığınarak yaralarına bakmak ve biraz dinlenmek istediler…

Nemli gözlerindeki bakışlar, çöl kumlarının sarısı gibi uzayıp giden bir boşluğu yarıyordu…

O boşluğun derinliklerinde amcası Ebu Talib’in ölüm döşeğinde kendisini Kureyş’in ileri gelenlerine emanet ederken söylediği sözler yankılanıyordu: “Ey Kureyşliler, Muhammed’i size iyilikle emanet ediyorum. O Kureyş içinde en güvenilir, Araplar içinde en doğru kişidir. Arap Yarımadası’nda yaşayan yoksul, iyiliksever ve ezilen kimselerin O’nun davetini kabul edeceklerini ve O’nun şanını yücelteceklerini görüyorum. O, onlarla birlikte ölümü göze alarak mücadele edecek ve Kureyş’in efendileri zayıfları, zayıfları ise söz sahipleri haline gelecek! Araplar, O’nu önder yapacaklar. Ey Kureyşliler, atalarınızın oğluna dokunmayın. O’nu kötülüklere karşı koruyun!”

Ama Ebu Talib ölmüştü ve Kureyş büyüklerinden hiçbiri onun öğüdüne kulak asmamıştı…

Taif’teki iyilikseverler ve ezilen yoksullar da O’nu kovuyor, acı çektiriyor ve O’na bir suyu ve ekmeği bile çok görüyorlardı… Bu yetmiyormuş gibi, oradaki düşük kimselerin yaptığı terbiyesizlikleri, Kureyş büyüklerine haber vereceklerine dair yemi ediyorlardı…”

(Özgürlük Peygamberi Hz.Muhammed, Abdurrahman Şarkavi, Profil Yayınları, 2008, s.140-141)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir