Şadi Çarsancaklı ile Mazlumder ve 90’lı Yıllardan bugüne “İnsan Hakları Mücadelesi”

26 Şubat Perşembe akşamı saat 19.30’da Mazlumder kurucularından ve İstanbul Şube Başkanlarından Şadi Çarsancaklı ile Türkiye tarihinin en zor dönemlerinden biri olan 1990’lı yıllardaki İnsan hakları ihlalleri ve Mücadelesini konuşacağız.

1963 yılı Elazığ doğumlu olan Çarsancaklı, 1986 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1991 yılında kurulan İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği’nin, kurucularından olup, İstanbul Şubesi’nin 1996-2000 yılları arasında Başkanlığını yapmıştır.

Hukuk Devleti ve İnsan Hakları konusunda çalışmalarından ötürü 1996 yılında “Avukatlık Dalında Yılın Hukukçusu” seçilmiştir. İnsana verilen değer ve insan haklarını merkez alan başarılı faaliyetleri ulusal ve uluslararası basına yansıdı.

28 Şubat sürecinde şahit olunan işkenceler, düşünce ve inanç özgürlüğüne yönelik baskılar, fişlemeler, polisçe yapılan hukuka aykırı baskın, haksız suçlama ve gözaltı işlemleri, özellikle üniversite ve diğer eğitim kurumlarındaki ifade özgürlüğüne yönelik yaygın faşizan baskılara karşı Mazlumder İstanbul Şube başkanı olarak ekip arkadaşları ile birlikte hukuki zeminde özgün stratejiler/mücadele yöntemleri geliştirdi.

Halen Serbest Avukatlık yapan Şadi Çarsancaklı, birçok STK’da üyelik ve faaliyetlerini sürdürmekte olup 2008 yılında İstanbul Barosu Başkanlığı için aday olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir