Darbe Girişimini Lanetliyoruz!

15.07.2016 gününün gece saatlerinde başlayan askeri hareketlilik TRT stüdyolarında okunan darbe bildirisiyle ayyuka çıktı. Silahlı Kuvvetler adına okunan, geçmiş zamanlardan çokça hatırladığımız kopyala-yapıştır bir bildiri ülke yönetimine el konulduğunu söylüyordu.

Cuntanın hukuksuz silahlı eylemleri sonucunda 161 insanımız hayatını kaybetti. Meclis bombalandı, darbe girişimine karşı koyan insanlara helikopterlerle ateş açıldı, bazılarının üzerine tanklar sürüldü. Yine de halkın kendi tercihlerini ve meşru yolla seçilmiş idareyi savunma iradesi ısrarla meydanlara aktı ve siyasetin sadece büyük güçlerin oyunları ile şekillenmeyeceğini gösterdi. Türkiye bugüne kadar şahit olmadığı ölçüde bir darbe girişimini atlatmış oldu. Yetkili kişiler tarafından olayların sona erdiği söylense de, bugünün öğlen saatlerine kadar gerilim devam etti.

Emek ve Adalet Platformu olarak kuruluşumuzdan bu yana ilkesel olarak demokratik siyaseti savunduk. Toplumsal muhalefeti örgütleme iddiamızı demokratik çizgiden sapmadan gerçekleştirmeye çabaladık. Sivil, şeffaf ve herkesin katılımına açık bir toplumsal mücadele ve muhalefet hareketinin değerine inanarak yol aldık. Bunun dışında sivil ve şeffaf olmayan hiçbir muhalefetin toplumun tercihlerine müdahale etme hakkının olmadığını haykırdık. Türkiye’nin yakıcı meselelerine karşı ilkeli bir yerden bakma arzusuyla, toplumsal helalleşmenin ancak böyle mümkün olduğuna inandık.

1 Mayıs bildirimizde şiddet dolu bir yıl geçirdiğimizi söylemiştik. Gelinen noktada şiddet bilinen halinden farklı bir boyuta evrilmiştir. Kürdistan coğrafyasında devlet eliyle yaşatılan insanlık suçlarına benzer eylemler ülkenin en büyük iki şehrinde, Silahlı Kuvvetler içindeki bir cunta tarafından gerçekleştirilmiştir. Demokratik siyaseti alaşağı etme amacı güden bu aşağılık darbe girişimini lanetliyoruz.

Hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyoruz; ve dua ediyoruz ki bu musibet son yıllarda ülkemizde artan kan ve gözyaşına bir çare bulunmasına vesile kılınsın.

Emek ve Adalet Platformu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir