Zalimin Zulmüne Karşı Mücadelemiz Yargılanıyor!

Hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kılarken gözaltına alınan arkadaşlarımız yargılanıyor.

Yasaklanan 1 Mayıs arifesinde 29 Nisan günü Üsküdar’da “Salgın değil, düzeniniz ölüdürüyor!” çağrısıyla bir araya geldik. Eylemde, pandemi boyunca yoksullukla boğuşup intihara sürüklenen, fabrikalarda, inşaatlarda, sokaklarda ölüme mahkum edilen işçilerin durumundan iktidarı sorumlu tutarken, tüm Üsküdar halkını iktidarın sermaye yanlısı politikaları karşısında, satacak emeğinden başka dünyalığı olmayan işçilerin yanında durmaya çağırdık.

Namazın ardından basın açıklamamızı gerçekleştirirken 12 arkadaşımız polis tarafından işkence edilerek gözaltına alındı. Akabinde arkadaşımızla alakalı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten dava dosyası oluşturuldu. Arkadaşlarımızın duruşması 12 Kasım Cuma günü saat 14:00’te Kartal Adliyesinde görülecek.

Bu vesileyle bir kez daha baskılar karşısında asla geri durmayacağımızı, insani ve islami sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam edeceğimizi tekrarlıyoruz. Biz bu iktidarın yıldırma politikalarını gayet iyi tanıyoruz. “Tam kapanma” çağrıları yaparken, bir yandan da lebaleb kongreler düzenleyenleri, zulme ve sömürüye başkaldıran işçileri “pandemi önlemleri” gerekçesiyle darp edip gözaltına almalarından biliyoruz. Çünkü biliyoruz ki, “bizi öldüren virüs değil sizin düzeninizdir!”

Hakkın hatrının zalimin zulmünden yüce olduğu bilinciyle doğrunun ve iyinin safında mücadele etmeye devam edeceğiz.

Gıyabi cenaze namazının ardından yaptığımız duayı hatırlatıyor ve tekrar ediyoruz:

“Rabbimiz rızkı veren sensin, Rezzak olan sensin.

Rabbimiz, kendini Rezzak sanan zalimlerin zulmüne izin verme! Emek düşmanlarının zulmünü dindir.

Yeryüzünde kibirle yürüyen fesat çıkaran müstekbirlerin zelil olacağı günü yakın eyle!”

وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا

Dayanışma ile.

 

Çağrı: https://www.emekveadalet.org/sozumuz/virus-degil-duzeniniz-olduruyor/

Haber metni ve dua: https://www.emekveadalet.org/haberyorum/haber-2/29-nisan-giyabi-cenaze-namazi-basin-aciklamasi-ve-dua-metni/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir