İŞ CİNAYETLERİNDE YAKINLARINI KAYBEDENLERDEN ÇAĞRI: BU PAZAR 1 SAATLİK VİCDAN NÖBETİ

İş cinayetlerinden yakınlarını kaybedenler “bir daha olmasın” demek için, 20 Mayıs 2012 Pazar günü saat 13:30’da Taksim tramvay durağında yapılacak 1 saatlik vicdan nöbetine çağırıyor.

İş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden aileler, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ile birlikte 28 Nisan’da çok anlamlı ve etkileyici bir toplantı düzenlemişlerdi. Toplantıya dair kaleme aldığımız notları şuradan okuyabilirsiniz: http://www.emekveadalet.org/28-nisan-dunya-is-cinayetlerinde-olen-ve-yaralananlari-anma-yas-gunu/

Aynı ailelerin öncülüğüyle bu akşam (16.05.2012) 19:00’da Taksim tramvay durağında bir araya gelen grup, yaptıkları basın açıklaması ile durmayan ve duraksamayan son iki günde beş cana mal olan iş cinayetlerini protesto etti. Grup bu kapanmayan, bu “ciğerlerini yakan” yaraya kamuoyu oluşturmak, “bir daha olmasın” demek, “biz canlarımızdan birer parça yitirdik, başkaları aynı şeyi yaşamasın” demek için pazar günü gerçekleştirecekleri vicdan nöbetine çağrı yaptı.

Bugün yaptıkları basın açıklaması aşağıdadır.

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET

BİZ BU İHMALİ DE, İŞ CİNAYETİNİ DE GÖRDÜK… TARİH İŞÇİLER İÇİN ACI TARAFIYLA TEKRAR EDİYOR…

Öncelikle hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara şifa diliyoruz.

Giresun’un Dereli ilçesindeki yapımı devam eden Aksu Vadisi Kaybaşı Bahbahan Regülatörü ve Doruk HES’te 15 Mayıs 2012 günü inşaat sırasında heyelan meydana gelmiş, Zafer Kırlak yaralanmış, Eren Erdem, Kerem Erdem, Kenan Özdemir, Mustafa Yiğit adlı 4 işçi de hayatını kaybetmiştir. Su yapılarının kamusal denetiminden sorumlu olan 2 kişi gözaltına alınmıştır. Bu bölgede 8 HES projesi daha var. Hepsine karşı da köylülerin açtığı davalar devam etmekte.

Davalarda yürütmeyi durdurma kararı vermeyenlere, HES inşaatlarını denetlemeyenlere, olur-olmaz her tür HES projesine izin verenlere… ders olsun diyoruz.

Bugün ise Adıyaman’da iskelenin yerini değiştirirken elektrik akımına kapılan 3 işçiden biri hayatını kaybetti, 2 işçi ise ağır yaralandı.

Davutpaşa’da, Ostim’de, Bedaş’ta, Van-Bayram Otel’de, Esenyurt’ta, Bursa-Kemalpaşa’da, Erzurum’da, Adana’da, Zonguldak-Karadon’da işverenlerin ve denetimden sorumlu kamu yetkililerinin yargılanmasını sağlamayanlar, bakın görün. Taammüdden cinayetler devam ediyor.

Bu saydıklarımız bilinenler, medyaya haber olarak geçenler. Ya haber olmayanlar? Rakamlar ortada, her gün 5 ila 8 işçi hayatını kaybediyor. Yaralılar sayılmamakta bile. Ölüm varsa, haberlerin içinde öylesine geçmekte…

Bizler, ciğeri yananlar görüyor, yaşıyor ve biliyoruz, işçinin hayatına verilen değeri. İşçi ölür. Geride kalanlara ‘kan parası’ adı altında para verilir. Mevzu biter.

Hayır bitmeyecek! İzin vermeyeceğiz. Bütün sorumluların yargılanması için ellerimiz yakanızda olacak. Hem yetkililerin, hem de işçi dostuyum diyenlerin.

Ey hakimler savcılar, ey bilirkişilik yapanlar, ey iş müfettişleri, ey bakanlar, milletvekilleri, ey belediyeler görevinizi bilin. Hayatlarımızı kıymetsiz kılmaktan vazgeçin. Ey yazarlar çizerler, ey partiler sendikalar odalar, sessiz kalarak, ölüm oldukça beyanat vererek sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizi düşünmekten vazgeçin.

Ey vicdan sahipleri, sözümüz sizedir. İş cinayetlerinin olağanlaştırılmasına izin vermeyelim. Önlemlerin alınması, sorumluların yargılanması için adalet mücadelelerimize destek verin. Sağır da, kör de olmayın.

Aynı acıyı yaşayanlar olarak, yeniden yeniden “bir daha olmasın demek için, 20 Mayıs 2012 Pazar günü saat 13:30’da Taksim tramvay durağında yapacağımız 1 saatlik vicdan nöbetine ilgi göstermenizi bekliyoruz. Saygılarımızla.

Davutpaşa, Ostim-İvedik, Bedaş, Sultanbeyli, Van-Bayram otel, Marmaray inşaatı ve Esenyurt iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin yakınları adına:

İdris Çabuk: 0533 748 58 36, Hakkı Güleç: 0532 254 08 86, Salih Temel: 0533 685 17 99, Hatice Yurttaş: 0542 510 23 16, Kemal Emir: 0541 905 79 67, Sinem Emir: 0531 914 62 29, Nihat Gürer: 0555 257 24 14, Sibel Kavak: 0535 409 62 92

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir