Roseteks İşçilerini Ziyaret ve İftar

Beylikdüzü’ndeki Roseteks fabrikasında çalışan işçiler, geçtiğimiz Mart ayında patronlarının iflas ettiğini söyleyip yurt dışına çıkmasıyla beraber maaşlarını ve tazminatlarını almaksızın fiilen işten çıkarılmışlar. 388 işçi madur olmuş. Sonrasında, Roseteks patronu Nedim Aşkın’ın Köşebaşı restoranlar zincirinin isim haklarının sahibi ve restoranın hissedarı olduklarını öğrenen işçiler, avukatları Taylan Tanay aracılığıyla bir araya gelmişler. Durumu kamuoyuna sunmak için de, her hafta sonu Köşebaşı restoranın 3.Levent’teki şubesi önüne pankartları ve sloganlarıyla yürüyerek orada iftar yapmaya karar vermişler. Geçtiğimiz Cumartesi ilk yürüyüşü yaptılar. Cumartesi akşamında öğrendik biz de, ertesi gün destek olmak ve onlarla tanışmak için Levent’e gittik. İşçiler az ilerideki parktan restorana kadar yürüdükten sonra park edilen araçları çektirmek için yolu kapadılar. Park edilen araçlar çekildikten sonra restoranın önünde iftar saatini bekledik. Sofralarımızı kurup iftarımızı yaptık. Bu sırada iki müşteri bizi görünce restoranın kapısından döndü.

28 Temmuz cumartesi günü düzenleyicileri arasında olduğumuz Kardeşlik İftarları‘na aralarından iki ablamız katılacak ve dertlerini anlatacaklar. Bizler de ertesi Pazar günü onlara destek olmak için çorbalarımızla Levent Köşebaşı restoranın önünde olacağız. Beraber iftar edeceğiz.

Köşebaşı restoranda tek kişilik bir “iftar menüsü” 300 lira.

İlgilenenleri bekleriz.

Dertlerini anlattıkları basın açıklamasının videosu:


Çift sıra halinde park edilmiş araçların kaldırılması için yolu kapattık.

Araçlar kaldırıldıktan sonra restoranın önüne geçtik.

Oturduk iftarı bekliyoruz.

Polisler de bizle yürüdü. Onların kumanya da yakındaki bir restorandan. İftar bekleniyor.

Sofra seriliyor.

Allah kabul etsin.

 

1 Response

  1. 28 Temmuz 2012

    […] restoran önünde yaptıkları protestoya ve iftara katıldı. Arkadaşlarımızın izlenimlerini buradan okuyabilirsiniz. 28 Temmuz Cumartesi günkü İşçi Buluşması İftarı‘na, inşallah […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir