İş Cinayetleri Almanağı 2016 çıktı!

Bu yıl da elimizde bir İş Cinayetleri Almanağı tutuyoruz.İş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin 2008 yılından bu yana yürüttüğü mücadelenin etrafında bir araya gelen Adalet Arayana Destek Grubu’ndan gönüllülerin her yıl hazırladığı İş Cinayetleri Almanağı’nın 2016 çıktı.

İş Cinayetleri Almanağı 2016’da artık her almanakta klasikleşmiş “İş Cinayetleri Raporu”nun yanında, Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin adalet mücadelesinden kesitler, meslek hastalığına dair bilgiler ve çeşitli sektörlerde çalışan farklı işçilerin -örneğin Suriyeli mülteci işçilerin- tanıklıkları yer alıyor. Bu içeriğiyle Almanak, iş cinayetlerini ülke gündemine taşıma amacının yanında, olası bir iş cinayeti veyahut meslek hastalığı durumunda güvenilir bir başvuru kaynağı olma niteliği de taşıyor. Ayrıca emeği ve haysiyeti için mücadele eden işçilerle yapılan röportajlar da Almanak’ta bulunuyor.

Türkiye’nin artık büyük bir şantiye haline geldiği hepimizin malumu. İş cinayetleri bu tespiti haklı çıkaracak ölçüde ezici bir çoğunlukla inşaatlarda gerçekleşiyor. Buna istinaden almanağın kapağı inşaat temasıyla oluşturulmuş ve Almanak’ta inşaat suçlarına dair bağımsız bölüm yer almakta.

1Umut Yayınları tarafından basılan İş Cinayetleri Almanağı 2016’yı kitapçılardan temin edebilirsiniz.

Almanak tasarımının sahibi, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz dostumuz Mahir Sezer’i bu vesileyle bir kere daha rahmetle ve özlemle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir