Kuran’dan Notlar – Cehennem Azabı Sonsuz Değildir (I)

3 Responses

 1. Çetin Yıldırım dedi ki:

  Meryem 70.
  Zaten Cehennemde sürekli kalmayı[*] kimin hak ettiğini iyi biliriz”
  [*]Sıliyya = صِلِيًّا’nın kök anlamı sürekliliktir.Namaza salat denmesi sürekli yapılması gereken ibadet olmasından dolayıdır. (Lisan’ul-arab)

  Maide 72……………..Kim Allah’a ortak oluşturursa Allah ona cenneti yasak (haram) eder. Onun gideceği yer cehennemdir. Yanlış yapanın yardımcısı olmaz.”
  Maide 37 O ateşten çıkmak isteyecekler ama çıkamayacaklardır. Onların hak ettiği kalıcı bir azaptır.

  Ahir kelam….. Allah isterse Şeytanı Cennetine alır mı? Ol demesi , dilemesi yeter. Peki ALLAH bunu diler mi? Haşa…Çünkü ALLAH ADİLDİR…
  Ali İmran 7….Sana Kitabı indiren odur. Ondan bir kısım ayetler muhkemdir ki bunlar Kitabın anası (temeli) dir. Diğer bir kısmı da müteşabihlerdir. İşte kalblerinde eğrilik bulunanlar sırf fitne aramak (ötekini berikini sapdırmak) ve (kendi arzularına göre) onun te’viline yeltenmek için onun müteşabih olanına tabi olurlar. Halbuki onun te’vilini Allahdan başkası bilmez, ilimde yüksek payeye erenler ise: Biz Ona inandık. Hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bunları) salim akıllardan başkası iyice düşünmez.

 2. Esra dedi ki:

  Sayın Esat Arslan, sizden Allah razı olsun. Bu yazı tam da benim ihtiyacım olan bir konuyu ele almış. 14 yaşındaki oğlum diyor ki, sonlu bir hayata sonsuz cehennem olmamalı. 2 seçenek var: ya Allah merhametsiz ya da cehennem sonsuz değil… Konuşup anlaşamadığımız bir konuydu. Bunu şimdi ona okutacağım.

 3. Mina Şahin dedi ki:

  Sizin mantiginiza göre o zaman, namaza oruca ,tesettüre, kendimizi haram helal kaygisiyla kisitlamayada gerek yok,
  ve bu emirlerde gereksiz ve sacma..
  hatta iman etmeye bile gerek …
  En Son din ve kiyamete kadar devam edecek olan islama inanip tabi olmayada gerek yok…
  Hristiyan yahudi olmaktada sakinca yok…
  Hatta ateis olup ,bütün bu nimetleri vereni tanimayip kabul etmeyip , her türlü harami isleyip istedigimiz gibi yasabiliriz…
  Çünkü ne yaparsak yapalim iman edelim yada etmeyelim, ALLAH peygamber din düşmanı olalim yada olmayalim , sonunda cennete gideceksek neden iman edelim ibadetlerle meşgul olalim dimi ama….
  ebu cehil gibi iman etme, ALLAHA ve peygamberine ve onun getirdiklerine inanma onlara karsi savas, sonrada cennete git….
  Nasil sapik yanlis bir anlayıştir bu…
  Çok büyük delalet icindesiniz ve daha kötüsü insanlarida saptiriyosunuz
  Kurani kendi yanlis ve işinize gelen sekilde yorumlamaktan bir an önce vazgecip tovbe etmenizi siddetle tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir