Kuran’dan Notlar – İnanmayanların Hepsi Cehenneme Gitmez (I)

29 Responses

 1. Sukran dedi ki:

  Merhaba 21.asrin bir Peygamberi yok demişsiniz kusura bakmayın acikama gereği duydum İslam dininde en son gelen Peygamber Hz.Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemdir,4.kutsal kitabımızda Kur an i kerîmdir.yani şu an fetret devri değildir fetret devri Sevgili Peygamber’imize ilk vahiyden sonra korktuğu için bir müddet vahiy gelmemiştir onun için bu döneme fetret devri denmistir.tabi ki bu kainatın yaratıcısı akil ve mantıkla yine de bulunabilir ama Peygamberler hayatın klavuzu olan kutsal kitaplari acilamakla görevli olarak Allah cellecelâluhû tarafından gönderilen elcilerdir…

 2. Oğuz dedi ki:

  Baştan sona şirk yazısı olmuş. Laik kafanın ürünü olduğu çok belli. Allah akıl fikir versin.

  • erguvan dedi ki:

   laik kafa ???

  • düşünendeli dedi ki:

   Pardon ama laik kafadan kastın ne?Dinin mantık çerçevesinde yorumlanması mı?Maalesef ki bazı insnlarda şöyle bir algı var.Düşünmek yasak bunu mantık çercevesinde yaparsan şirk pardon ama o kendini dindar sanan hoca,derviş,şıhlardan daha iyi yorumlar yapmış yemin ederim bu yazıyı okuyunca kendime geldim.Din bağnazlığı kabul etmez.Ayrıca neyin şirk olup olmadığı sana mı kalmış.Bunu bu kadar açık ve net söyleyip bu şirktir demek asıl şirktir o zaman.Senin kafandaki din nasıl bir şey bilimiyorum ama islam dinin emridir”DÜŞÜNMEK”.Boşuna değildir kuran ın söylediği düşünemz misiniz akletmez misiniz yazıları.Lütfen konuşurken ölçülü olun.Bir şeye o kadar basit şirk diyemezsin.

  • sinan dedi ki:

   Aha İşte Sizin Gibi Sığır Kafalılari Görünce Dinden Uzaklaşıyorum

  • sinan dedi ki:

   Aha İşte Sizin Gibi Sığırlari Görünce Dinden Uzaklaşıyorum

 3. Semih dedi ki:

  Şükran ve Oğuz kardeşim +1

 4. Tahir dedi ki:

  En başta bu yazı samimi gelmedi bana. Ayetleri kendi istediği gibi yorumlamış, işine gelen yerleri almış.
  Bugün o bahsettiği insanlar o kadar samimiyse, İslam’ı ve Allah’ı da bulacaklardır inşaallah.

 5. anonim dedi ki:

  katılmadıklarını belirten arkadaşlara soruyorum siz müslüman olarak doğmadığınızı hiç düşündünüz mü? farz-ı misal çin’de ateist bir ailenin çocuğu olarak doğma ihtimaliniz oldukça yüksek bir ihtimal olabilirdi nüfusa bakarsak ya da herhangi bir başka din hiç fark etmez. o zaman müslüman olmayacaktınız. sırf anne babanızın dinini değiştirmediğiniz için ve hemen hemen hiç bilgi sahibi olmadığınız bir dine göre yargılanacaktınız. eleştirmek için yazmıyorum, ben de bir arayış içindeyim ve sorumun cevabını bulmak istiyorum.

  • 50 yaş dedi ki:

   Önce Lille sen Türkiyede yaşıyorsun. Müslüman olmayı iste. Boşver elin gavurunu. Kıyamet günü sana soracaklar iş bu aradığın soru değil ki. Umarım anladın. Sen peygamber değilsin. Senin görevin kendini kurtarmak. Savaş çıksa o zaman senin elin silah tutmaz. Öldüremezsiniz ki. Ozaman savaşı kaybedersin. Anladın ı.

   • anonim dedi ki:

    türkiyede yaşamıyorum, niye boşvereyim ayrıca. dünyada sadece müslümanlar yok. peygamberim de demedim haşa. sorduğum sorunun dediklerinizle hiç alakası yok. kimseyi öldürmek de istemiyorum. sorgulamadan körü körüne herhangi bir şeye inanmayı reddediyorum. müslümanlığa inanırsam da annem babam müslüman olduğu için değil de kendim canı gönülden inandığım için olmak istiyorum. o zaman müslümanım diye geçinen birçoğu kişiden daha müslüman olurum buna eminim. bence makbulü de budur, demek istediğim buna çıkıyor aslında. müslüman bir ailede doğduğunuz için şanslı değilsiniz siz. gayrimüslimler de şanssız değil. yahudi ve hristiyanlar da allahın varlığına ve birliğine iman ediyor farkındaysanız.

    • düşünendeli dedi ki:

     Kesinlikle sana katılıyorum.Bende senin gibiyim.Boşver ne demek ya pardon ama senin yaptığın bencillik ve öylese bunun dinde yeri yok.Bazı insanları gerçekten anlamıyorum.

     • anonim dedi ki:

      ya o kadar bıktım ki bu tiplerden kardeşim az bir şey ötede yunanistanda doğsanız hristiyan olacaktınız, şans eseri müslüman oldunuz at gözlüğünüzle konuşuyorsunuz. anlamıyor musunuz asıl meselenin SADECE iyi bir insan olmaktan ve allaha inanmaktan geçtiğini. %100 emin misiniz her şeyin ama her şeyin aynı kaldığına 1500 yıldır, hiç mi yontulmuş, anlamı değiştirilmiş hadis vs yok?? ben allaha inanıyorum ama her dinde beni tatmin etmeyen bazı kısımlar var. evet kuranı da incili de tevratı da okudum. sizin gibi türkçesini okumak şöyledir böyledir demiyorum. lütfen sorgulayın, sorgulayanı da rahat bırakın. sorgulanmayan hayat, hayat değildir.

    • bilinmeyen dedi ki:

     dostum sen adamın yazdıklarını okumamışsın veya kuranı okumamışsın her doğan zaten aklı erinceye kadar müslümandır sonrası için körü körüne ailesinin dinine inanır yada aklen dini bulur inanır

    • Allah’ın samimi,hakiki bir Müslüman olma nimetini kuluna bahşetmesi gerçekten kişi için inanilmaz bir nimettir. Peygamber gelmedikçe azap edici değiliz diyor ya ayette. Bu kainatın, insanin (yaratilanin) yaratılış amacını, tanrinin (yaratanin) özelliklerini bilmeden yaşayan (günahsız) bir insana hikmetli adaletli olan Allah’ın zulmetmesi doğru olur mu? Bunları insanlara açıklayan kişiler peygamberler olduğu için o kavme gelip gelmemesi, nesillere aktarılmış olması önemli. Müslüman bir kavimde İslam’ı reddeden, o kadar duyduğu halde İslâm’ı ve Allah’ı inkar eden ile; aynı toprakta kalben Allah’a inanan kişinin durumu aynı olur mu? Ehli kitap olan Yahudi ve Hristiyanlara da Kur’an’da uyarilar bulunuyor. Bu ayetteki uyarıları görüp inkar eden kişi doğduğu topraktan dolayı yine cennete gitmeli diyebilir miyiz? Kur’an bize oku diyor, cehaletimizin gitmesi, hak ve batılı birbirinden ayirabilmemiz için. Ben Rabbimin adaletli oldugunu en hikmetli karari O’nun verdigine inaniyorum. Bizim gözümüzden kaçan birçok ayrıntıyı, aklimiza gelmeyecek sebepleri O biliyor. Bizi yaratan her seyin en iyisini bilir, O’nu tanıdıktan sonra bu olaylarin neticesinin ahirette önemli olduğunu görüyoruz, inanmayan herkesin cehenneme gittiğini görmediğimiz için bu konular inanmayisimizda oyalar bizi sadece. İslam sorgulanan ve teslimiyet dinidir. Günümüz müslümanların kimisi cennete gitmek için çabalarken, cennete ben mi sen mi gideceğiz muhabbetiyle şeytan bizi teslimiyetten alıkoyuyor. Sırf ömür boyu bu muhabbetten dolayı ölüm geldiğinde kimisi iman etmemiş olacak belki de. En yararlı kararları bir an önce alabilmeniz dileğiyle.

 6. Volkan dedi ki:

  ARAF meselesi gunahin ve sevabin tartida esit gelmesi durumunda insanlari alacaklari yerdir.Orada sıkıntı çekilir tipki dunya hayatinda oldugu gibi ve boylelikle orada sıkıntiya Allahin belirleyecegi bir vakte kadar düçâr olursun sabrettigin icin yani bekletildigin icin hanene sevap yazilir, mizanda sevap tarafin+1…artik ne ise eklenir.Esitlik bozulmus olur cennetlik olursun inşaAllah boylelikle..

 7. Bulent dedi ki:

  Mantigi kullanmak iyi ancak bilgi yetersiz olunca mantigin dogru cevaplara ulasmasi cok zordur. Herkesin mantigi da kuvvetli degildir o yuzden yanlis sonuclara ulasan yine cok olur. Seytanin da sizi saptirmak icin vesvese vermekte oldugunu da unutmayin.

  Musluman bir ulkede ateist veya agnostik olan kisinin Cennete gidebilecegine, Araftakilerden olacagina pek ihtimal veremiyorum acikcasi. Kuran-i Kerim cok ulasilabilir ve kendi dilimizde okunabilir olduguna gore, okumayan, ya da okuyup da gercekleri kabul etmeyen bundan elbette sorumludur.

  • Bager dedi ki:

   Kuran sadece arapça okundugu zaman gercek anlamini verir ben demiyorum bunu islam alimleri diyor. Öyle ise eger dünyadaki bütün insanlar arapçamı ogrenmeli?

  • düşünendeli dedi ki:

   Aslında biraz yanlış anlaşılmış sanki söylenen bu metni yazanın yazmak istediği şey şu:Bazı insanlar vardır bulunduğu çevreden(misal şu anki yöneticlere bakıp şey diyebilir müslümalık bunların yaşadığı gibiyse ben müslüman değilim.Tabikii doğru bir hareket değildir fakat insan psikolojisi inkar edilemez ve bundan psikolojik olarak etkilenir.)etkilenir ve burda bahsettiği körü körüne inanan Allah ı tabir i caiz ise tanrıyı yok sayan agnostik ve ateistler değildir arada kalmış biri ona yardım etse işin içinden ehliyle çıkabilecek kimselerdir.Ve böyle insnalar siz görmemiş olsanızda vardır arkadaşlar.Ben bizzat kendi çevremden şahit oldum bunların varlığına.Kötü bir şey şöylemededim bir yanlışım varsa gerçekten dinlerim.Sorgulamayan,bağnaz bir insan olamam ben.Yanlış olduğum ya da takıldığın bir yer varsa söyle lütfen.

 8. Mert kaya dedi ki:

  Orda Allahi goruncede imtahan olabilir.yani ateistlerin iyi olanlarina bak simdi gordunuz….ne yapacaksiniz..denir..seytan gibi olanlari gene kabul etmez….kabul eden tum ateistleri sirk cileri allah umariz affeder.bunlari da soylemis aynen eski alimler.dogru nedir
  Tek kelime Allah adaleti yaratmisdir…dolayisiyla kendi yarattigi sisteme aykiri sey hasa uretmez.

 9. Ismet dedi ki:

  En uygun olan yorum şudur;
  Haz.Ali kerremellahu veche kâfire dedi;
  Ey kâfir, farzedelim senin dediğin gibi Allah yoktur..
  Ben vardır diye, emirlerini yerine getiriyorum, aksatmıyorum..
  Sen ise kâfirliğine devam ederken ölüyorsun..
  Ben ise inanmış olarak ölüyorum..
  Cennet cehennem kurulduğu zaman hangimiz kurtuluşa ermiştir..
  Kâfir cevap verir..
  “Elbette ki sen” der..
  Ve iman eder.

 10. richard dedi ki:

  allah kuranda peygamber göndermediğimiz hiçbir toplum kavim yokturda diyor

 11. Lütfi dedi ki:

  Hz İbrahim olayını yanlış yazmişsiniz çünkü o hiç güneşe aya yapmadı çünkü o mesela güneş için iste bu benim rabbim dedigi zaman o güneşin akşam batacagini biliyordu ayın sabah kaybolacagini biliyordu bunlar benim rabbim dedigi zaman güneşle ayı ilk kez görmüyorduki insanların puta veya yıldız şuna buna tapmasının bu şekilde boş olduğunu anlatmak için bunları yaptı

 12. mavi dedi ki:

  ben de bu konuyu araştırıyorum ve açıkçası iyi kalpli ateistlerin cennete gitmesini isterim bu konu ile ilgili çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. ama çok kesin bir sure var bu sure ile ilgili ne düşünüyorsunuz merak ettim doğrusu Kehf suresi:
  ﴾103﴿ De ki: “Size, iş ve davranışları bakımından en çok ziyana uğrayanları bildirelim mi?
  ﴾104﴿ Onlar, iyi yaptıklarını sandıkları halde, dünya hayatında çabaları boşa giden kimselerdir.”
  ﴾105﴿ İşte onlar, rablerinin âyetlerini ve O’na kavuşmayı inkâr eden, bu yüzden amelleri boşa gitmiş olanlardır. Bu sebeple biz kıyamet gününde onların (dünyadaki) amellerine değer vermeyiz.
  ﴾106﴿ İnkâr etmeleri, âyetlerimi ve resullerimi alaya almaları sebebiyle işte onların cezası cehennemdir.

 13. Lolipop dedi ki:

  Kim Allaha ve dinine inanmazsa Cehenneme girer. Yanlis informasyon veriyo olmaktasiniz. Yazik günah. Bu yazdiginizi düzeltin lüften!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir