Şu Bizim Başörtüsü Mevzusu

3 Responses

 1. Abc dedi ki:

  Selam Nebiye. İşin özeti, muhafazakar iktidarın yanlis temsiliyetine kızıp örtuden vazgecmen olmuş diyebilir miyiz? Ve insanların sürekli başörtüsü üzerinden konuşur olması (en görünür şeylerden olduğu için) seni ve birçok insanı zorladığı icin. Elbette detayda başka şeyler de vardır ama doğru mu anladım?

  Eğer öyleyse, namazı bu kadar insanlar konuşsa elestirse (eğer namaz kılıyordu) namaz devam edecek misin? Kararın hayırlı olsun. Güzel hayatlara.

 2. Fatma dedi ki:

  Abc
  Sizin sorunuz üzerinden devam edersek acaba en başta da mücadele ruhu sebebiyle mi örtmeye karar verdiniz diye sorulabilir …
  Nebiye Hanım. Illa ki sebepleriniz vardır. Düşünen bi insan olduğunuzu biliyorum. Size saygı duyuyorum. Sizi uzaktan bilen bi insan olarak üzüldüm. Bu zamanlarda başka arkadaşlarda da benzer şeyler gördüm. Ben üniversite yıllarında başörtü takma kararı almıştım ve sizi güzel bi örnek olarak görüyordum. Fotoğrafınızı emekadalette şimdi görünce içim cız etti ve bu yazınızı buldum. Cevrede ne olursa olsun başörtüyü başka sebeplerle taktığımız için sebat etmek gerekmez miydi? Siyasi dini ekonomik durum ne olursa olsun daha temel sebeplerimiz olmamalı miydi? Ciddi bir mücadele verdiğinizi görüyorum en başından beri. Ama şimdi muhatabımız değişince muhataba göre mi biz de kendimizi tekrar konumlandirmali idik? Akp ve yeni burjuva gerçekten sorunlu. Ama Kemalist hukumranliga karşı daha çok örtülü Akpye karşı daha açık mi olmalıyız? Inanın eleştirmek için değil bir kardeşimin benzer sorunları soruları yaşayan kardeşimin durumuna içtenlikle merhametle yaklaşıyorum. Üzüldüm. Allah hepimize hidayet versin. Sorgumuz Allah’a ait. Sizi sorgulamak değil niyetim. Sadece içten bi sızı yaşadım. En doğrusunu Allah bilir. Yolculuğumuz devam ediyor. Allah hepimizin sonunu hayretsin.. Size hayır dualar ederim

 3. başak dedi ki:

  başörtüsü bir şablon ve bir temsil evet; ve o yüzdendir ki siz aslında başörtünüzü çıkarmamışsınız. zira hala akp ya da islamcı paradigma üzerinden tanımladığınız bir dünya var. başörtüsü serüveninizi dahi bu siyasal süreç üzerinden tanımlıyorsunuz. sizin için bilemem ama çoğu başörtülü için siyasal muhalefet temsili kalmadığından bilinçdışı olarak başörtüyü terk etme eğiliminin yaygınlığı da buradan ileri geliyor.
  başörtüsünün humanist değerlerle çeliştiği, akp olmasa dahi ideolojik bir temsil olduğu fikrini asla öğrenemeyeceksiniz. ki, sola bakış açınız da (burada sadece bu şahsı kastetmiyorum, örn: sol islami söylem) bu anlamda hatalı. şekil temsil vesaire değil, dünyaya dini değil, humanist gözle bakabildiğiniz zaman gerçek özgürleşmeyi gerçekleştirebileceksiniz. o yüzdendir ki, islami kapitalizm de islami sol da ve yapmaya çalıştığınız islami feminizm de her ne ise onun islamisi hiçbir zaman tutmayacaktır. yine baştaki önermeme dönecek olursam, başınızın şekli değil, içi değişmeli. başörtüsünden dolayı daralan görüş açınızın genişlediği gibi umarım vizyonunuz da genişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.