İşçilerin Sesi 31 – Taşeronda Toplu Sözleşme

İBBC-DER başkanı Rıza İlhan: “İBB’de taşerondan gelen işçiler olarak bizi TES-İŞ sendikası temsil ediyor. Fakat toplu sözleşme sürecinin şeffaf şekilde yürümediğini söylemek zorundayım.”

Tüm Büro Sen başkanı Halit Önük: “Yeni kurulan bir sendika olarak ne ülke barajını ne de işkolu barajını geçemiyoruz. Tıpkı siyasi partilere yönelik baraj sorunu işçiler için de geçerli.”

Tüm Büro Sen’den Aynur Kurt: “12 yıldır devlet hastanesinde bilgi işlem servisinde çalışıyorum. Fakat 696 sayılı KHK ile kapsam dışında bırakılarak kadroya alınmadık.”

Toprak Mahsulleri Ofisi çalışanı Ahmet Deniz: “Tüm kamu çalışanlarına kadro sözü verildi. 15-20 yıldır Toprak Mahsulleri Ofisi’nde çalışan işçiler kadroya alınmadılar!”

İgdaş çalışanı Veysel: “2011’den beri İgdaş’ta gaz açma kapama işçisi olarak çalışıyorum. Biz de iş ayrımı sebebiyle kadro dışı kaldık. Taşeron işçiler olarak üvey evlat gibiyiz. Ne ana var ne baba. Bir sorun olduğunda muhatabımız yok”

İKEP ile ortak yayınımız İşçilerin Sesi’nde bu hafta farklı illerden taşeron işçilerle toplu sözleşme süreçlerini ve yaşadıkları sorunları konuştuk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir