Cem Somel, Bir İşçi Partisinin Ekonomi Programı Nasıl Olmalı? – 2

1 Response

  1. Fatih Söyleyici dedi ki:

    Merhaba;
    sayın Cem Somel, İşçi Partisi’nin ekonomi programını açıklarken kapitalizm gömleğini çıkarmayı unutmuşsunuz. Adalet ve hakkaniyet altyapılı, özgürlükçü ve şeffaf olması beklenen insancıllık temelli bir parti, doğaldır ki üretime önem verecek, yeniden yapılanma ile tüm ülke ekonomisini baştan inşa edecektir. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında İzmir İktisat Kongresi kararları benzeri ekonomik uygulamalarla bir çok üretim tesisleri kurduk. O zaman da yabancılarla yardımlaştık, ancak ulus olarak ve akıllı bir dostluk çerçevesinde yaptığımız yabancı işbirlikleri ile bir çok rafineriyi ve ağır sanayi tesisini gıda üretimlerimizle takas ederek ödedik.
    İşçi kardeşlerimizin ve halkımızın dövize yatırım yapmaları 1946 dan sonraki ekonomik yetersizliklerimiz ile dengesiz dış ticaretimizin sonucudur.
    Günümüzde hiç bir kuruma güven kalmadığı gibi ekonomimiz tamamen dış güçlerce yönetilmektedir. Hal böyle iken temelinden değişim politikası önermeyen herhangi bir parti nasıl güven oluşturabilir? Nasıl seçimlerde vatandaşından oy bekleyebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir