Camiye Bankamatik Olur Mu?

Çok mu abes bir soru? Ama sorunun abesliği sanki ‘tabii ki olur’undan geliyormuş gibi, Ortaköy’de banka reklamlarıyla dolu bir restorasyon süreci işliyor 2-3 yıldan beri. Fatih Atikali’de ismi ‘Bellona Camii’ne çıkmış bir “yapı” (Allah’ın evi demek zor geliyor) ve Maraş’ta aşağı katı Bank Asya’ya ait bir müftülük var. Sıradaki örneğimiz ise Ankara Sokullu Mehmet Paşa Camii’nden. “Allah kabul etsin” mi dersiniz, “hayırda yarışanlar” kategorisine mi dahil edersiniz, sizin takdiriniz. 

 

http://www.timeturk.com/tr/2013/12/12/camiye-bankamatik-olur-mu.html

Ankara’daki Sokullu Mehmet Paşa Camii’nin avlusuna kurulan bankamatik cemaati ikiye böldü. Kimi, ‘Faiz haram, bankanın camide ne işi var’ derken, kimi de ‘Caminin selameti önemli, gelir camiye kalıyor’ dedi.
Ankara’nın Çankaya ilçesindeki 50 yıllık Sokullu Mehmet Paşa Camii, son günlerde ilginç bir tartışma ile gündeme geldi. Sokullu Paşa Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile bir banka arasında yapılan sözleşme sonucu, cami duvarının bir kısmı yıkılarak avluya bankamatik konuldu.

Ancak bankamatik cami cemaatini ikiye böldü. Bankamatiğin cami imamından habersiz yapıldığı iddia edilirken, “Faiz lobisi buraya da mı girdi, faiz haram ve bu işi yapanın camide ne işi var” eleştirileri dile getirilmeye başlandı. Önemli olanın caminin selameti olduğunu düşünen bir başka grup cemaat ise “Neticede geliri camiye kalıyor, böylece daha iyi imkanlarda ibadet ediyoruz” diyerek bankamatiğe yeşil ışık yaktı.

Derneğin Muhasebecisi Etem Akkaya ise bankadan aylık 800 lira kira aldıklarını, bunun cemaatin camiye yaptığı bir yıllık bağışa denk geldiğini belirtti.

Akkaya, “Tüm bankalara yazı göndererek çağrıda bulunduk, hepsinin bankamatiğini cami avlusuna getireceğiz” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı vaizleri ise konuyla ilgili, “Bankalar faizle uğraşan bir müessese olduğu için çekingen olmakta fayda var” değerlendirmesini yaptı.

 

1 Response

  1. mehtap çıracı dedi ki:

    tepkiler nedeniyle söz konusu bankamatik bulunduğu yerden sökülüp kaldırılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir