Hüda Kaya için Adalet Çağrısı

Hüda Kaya yedi aydır Silivri Marmara Cezaevi’nde tutuklu ve neden tutuklu olduğu hala bilinmiyordu. Hakkındaki iddianame geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmış ve 38 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19.680 yıl hapis cezası istenen iddianame Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Birçok mücadelede yan yana olduğumuz, yeryüzü sofralarımızda bizi yalnız bırakmayan Hüda Kaya için çeşitli özgürlük kampanyaları yapılmış ve farklı gruplarca “Hüda Kaya’ya özgürlük” çağrısı dillendirilmişti.

İddianamenin netleşmesiyle beraber bu çağrılar tekrar gündemimize geldi. Bu sefer ilginize İslami hareket çevresindeki entelektüellerden, insan hakları savunucularından ve sanatçılardan yöneltilen bu çağrıyı sunuyoruz. Hep bir ağızdan “Hüda Kaya için Adalet” diyoruz.

İmzaya açılan metin ve imzacı isimler:

Hüda Kaya için Adalet

Bizler Hüda Kaya’nın ağırlaştırılmış müebbet ve yüzlerce yıl hapis cezası ile yargılandığı davada adil bir yargılama yapılmadığına, hukuki bir süreç işlemediğine ve siyasi saiklerle bu tutukluluğun devam ettirildiğine inanıyoruz.


Bu yargılama siyasi ve keyfi gerekçelerle daha büyük haksızlıklara ve hukuksuzluklara yol açmadan, siyasi kimliği ve düşüncesi onaylansın ya da onaylanmasın, ağır suçlamalara maruz kalan Hüda Kaya’nın bir an evvel tahliye edilmesini adaletin ve hukukun bir gereği olarak görüyoruz.

İmzacılar:

Adnan Fırat, Ahmet Faruk Ünsal, Ahmet Kaya, Ahmet Örs, Ali Bulaç, Arif Özel, Atasoy Müftüoğlu,
Berrin Sönmez, Burhan Kavuncu, Cihan Aktaş, Cihangir İslam, C. Kani Torun, Davut Güler, Diba Keskin, Dilaver Demirağ, Edip Yüksel, Erol Kekeç, Fatma Akdokur, Fatma Betül Kocaaslan, Fatma Bostan Ünsal, Faysal Mahmutoğlu, Gürkan Çakıroğlu, Hadiye Yolcu, Halil İbrahim Yenigün, Hasan Postacı, Hüseyin Hatemi, Hüseyin Sarıgül, İbrahim Sediyani, İhsan Eliaçık, İslam Özkan, Mehmet Ali Başaran, Mehmet Alkış, Mehmet Bekaroğlu, Mehmet Efe, Menice Rümeysa Gülmez, Metin Karabaşoğlu, Muammer Bilgiç, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Mustafa İslamoğlu, Mustafa Yeneroğlu, Müfit Yüksel, Rümeysa Çamdereli, Şakir Diclehan, Ümit Aktaş, Veysi Dündar, Yavuz Değirmenci, Zeki Kılıçaslan

1 Response

  1. Kazim Güzel dedi ki:

    Düşüncenin gardiyanıolmaz.İnsan beynine kleine vurulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir