Mekke’ye Giden Yol – Muhammed Esed

2 Responses

  1. suat dedi ki:

    Muhammed Esed’in tefsirini ilk aldığımda şöyle içime rahat bir nefes aldığımı hatırlıyorum. Sureleri , ayetleri okudukça onun inanılmaz bakışı, bizim bir takım tefsirlerimizden sonra benim gözümün yeniden Kuran’a çevrilmesine yol açmıştı. Daha sonra “Mekke’ye Giden Yol”u okuduğumda gördüm ki, kitabın altı çizilmemiş hiç bir sayfası yok gibi, işte demiştim, Kuran mesajı gerçekten bu ve benim hayatımdaki bir geri dönüşü gerçekleştiren ikinci Esed eseriydi. Allah Rahmet eylesin, gerçekten ümmetin bu insanlara ne kadar çok ihtiyacı var. Kalkınmada kalkınma, iktidarda iktidar diye tutturan Müslümanlara naçizane bu kitabı okumalarını tavsiye ederim. gören gözler anlayan dimağlar için ne önemli mesajlar var.

  2. suat dedi ki:

    Bir müddet önce yazdığım “Köklerini Aramak” isimli yazımda Muhammed Esed’den aşağıdaki alıntıyı yapmıştım, nasılda yukarıdaki pasajın devamı gibi duruyor ve evet biz nasılda her şeyimizi kaybettik, kaybediyoruz.

    Muhammed Esed “Mekke’ye Giden Yol” adlı kitabında şöyle söylüyor: “Çöl insanları maddi düzlemde batılı insan kadar hızlı bir gelişme göstermemiş, bu uğurda ruhunu da elden çıkarmamıştır henüz. Kendi kendime fiziksel bir ürperti ile soruyorum, Zeyd ve onun soydaşları, çevrelerinde gittikçe daralan, öylesine sinsice, öylesine amansızca yaklaşan tehlikeye karşı ruhlarını ne zamana kadar koruyacaklar. Batı’nın ayartıcı çehresi karşısında Doğu’nun artık kolay kolay kayıtsız kalamayacağı bir çağda yaşıyoruz. Toplumsal, siyasal, ekonomik ve daha binlerce etkili unsuruyla Batı Müslüman dünyanın kapılarına balyoz darbeleri indirmektedir. Yirminci yüzyıl batı dünyasının bu darbeleri altında Müslüman dünya yıkılıp gidecek ve yıkılırken de sadece kendi geleneksel biçimlerini değil, manevi köklerini de mi kaybedecek?” Evet, Muhammed Esed’in tahminleri tuttu, biz Müslümanlar batının taarruzları karşısında adeta diz çöktük, teslim olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir