Noam Chomsky: “Karşındakinin taleplerini, sorunun ne olduğunu dinlemek gerekiyor.”

5 Responses

 1. suat dedi ki:

  Çok değerli bir röportaj, hani deyim yerindeyse “çuvaldızı kendine batırmak” bu olsa gerek, bir de Röportajın girişindeki cümle çok güzel, bu İslamın önce insanı inşa edip, daha sonra da bu insanların toplumu inşa etmeleri meselesine denk düşüyor. Yani Emr-i bi’l ma’rûf ve nehy-i anil münker ( İyiliği emretmek, kötülükten men etmek )

 2. zafer kafkas dedi ki:

  İnsanlar ne iyidir ne kötüdür. İyi anne baba, iyi din, iyi devlet ve helal insanı iyi yapar; kötü anne baba, kötü din, kötü devlet ve haramlar insanı kötü yapar. Kişiye düşen kötü topluluktan iyi topluğa göç etmek, hicret etmektir.

  • Güneş Onur dedi ki:

   Zafer Bey, konuya aşağı yukarı Suat beyin zaviyesinden bakmışsınız. İslamın insanı ehlileştiren, onu “insan-ı kamil” yapan gücünün etkisini merakla ve yıllardır beklemekteyim, lakin ufukta öyle bir olasılık görünmüyor. Yani, baba, devlet, helal ve haram… meseleleri eyvallah, anlaşılır, ama “iyi din” ne demek? Böylesi insanlık tarihinde görülmemiş. Bence siz müslümanlar kendinizi fazla abartıyorsunuz. Yine de islamda “iyileştirici” bir taraf görmeniz iyidir. Bu sizi hiç olmasa din için kafa kesen canilerden farklı bir yere koyar… (diye umut ediyorum) Saygılar.

 3. bedri dedi ki:

  Tamam iyi güzel anti_kapitalist falan ama kürt meselesinde konudan bahsederken merkeze aldığı asli unsurun devlet olmasi rahatsız edici. Asolan bence ezilenlerdir. Chomsky amca ordan bakmak zorunda degil ama hiç bari ortadan falan konuşsa … ama genel olarak güzel şeyler söylemiş.

  • Güneş Onur dedi ki:

   Chomsky amca bunu hep yapar. Aslında liberaldir. TC’de de moda şu sıralar. Mesela HDP (içinde çalışıyorum) liberaldir. E, toplumun ezici çoğunluğu faşist olunca ne olsun? Ona da şükür. “Bit pazarına nur yağmış” yada “koyunun kıt olduğu yerde keçiye abdurrahman çelebi derler” gibi bir şey. Maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.