Şahin Gürçay serbest bırakıldı

15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar çerçevesinde haksız şekilde gözaltına alınan Şahin Gürçay Çarşamba günü Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen kararla serbest bırakıldı.

HscTVOQ9tT

15 Temmuz’da gerçekleştirilen kanlı darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmaların Gülen hareketiyle hiçbir ilişkisi olmayan darbe karşıtlarına kadar uzanmasının son örneklerinden olan Şahin Gürçay, Çarşamba günü Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen kararla serbest bırakıldı.

FETÖ/PDY yapılanmasıyla ilişkili olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Gürçay Perşembe günü Namık Kemal Üniversitesi’ndeki görevinden açığa alınmıştı. Pazar akşamı emniyet birimlerinin baskınıyla evi aranan Gürçay’ın kendisinin ve eşinin bilgisayar ve telefonlarına el koyulmuş, Pazartesi günü ise Gürçay’ın gözaltına alınarak Tekirdağ iline bağlı Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

Gürçay’ın arkadaşları Facebook ve Twitter’da “Şahin Gürçay’a Şahidiz” başlıklı bir kampanya başlatmıştı. Kampanyaya sosyal medya hesapları üzerinden destek veren yüzlerce kişi yanlışlığın düzeltilmesi talebinde bulunmuştu.

İslami Analiz’e konuşan Gürçay’ın avukatları tarafından, hakkında serbest bırakma kararı verilen Gürçay’ın soruşturma kapsamında şüpheli olarak yer almayı henüz sürdürdüğü ve çalıştığı üniversite tarafından verilen görevden uzaklaştırma tedbirinin de henüz devam ettiği bildirildi.

Darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar ve geliştirilen yaptırımların Gülen hareketiyle hiçbir ilişkisi olmayan darbe karşıtlarına kadar uzandığı biliniyor. İslami Analiz’in edindiği bilgilere göre, uzun yıllardır toplumsal alanda Gülen hareketine karşı bir duruş sergileyen İslami kesimden darbe karşıtı bazı isimler de bu kapsamda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmakta.

http://islamianaliz.com/haber/sahin-gurcay-serbest-birakildi-40687

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir