Evsizler Evi Kermesinin Ardından

Geçtiğimiz kış aylarına girerken “Birimiz Üşürse Hepimiz Üşürüz” diyerek üç gece sabahlama eylemi yapmıştık. Derdimiz sokakta yaşayan evsizler için, devletin, özellikle de İstanbul’da 24 saat ve 365 gün açık kalacak barınma evleri açmasını sağlamaktı. Maalesef geçen bu zamanda bu anlamda somut bir adım göremedik.

Elimiz kolumuz bağlı oturmak yerine uzun yıllardır evsizler ile ilgilenen ve Konya başta olmak üzere evsizlere ev açan Şefkat-Der’e destek olmaya çalışalım dedik.  Dernek, 10 Aralık 2011 tarihinde Cihangir’de bir erkek evsizler evi açmıştı. Adını da Van depreminde hayatını kaybeden Japonyalı gönüllüye ithafen Atsushi Miyazaki Evsizler Evi koymuştu. Bu ev şu anda İstanbul’da evsiz erkekler için 365 gün 24 saat hizmet veren tek yer. Evin çarkı, Şefkat-Der’in yoğun çabalarıyla ve konuya duyarlı insanların yardımlarıyla dönüyor. Evin aylık 1200 lira olan kirasının, buna ilaveten doğalgaz, su, elektrik faturalarının ve mutfak masraflarının ödenmesi, ortaya çıkan yüksek meblağı karşılayacak sabit bir gelirin olmaması sebebiyle epey de zor. Kurulduğu günden bu yana biz de elimizden geldiğince maddi katkı koymaya çalıştık, çalışıyoruz.

Tüm İstanbul için elbette yetersiz olsa da evsiz insanlara sürekli hizmet veren bu evin ayakta durmasını sağlamak için Özgür Açılım Platformu’ndan arkadaşlar ile birlikte çorbada daha ciddi bir tuzumuz olsun istedik ve 3 Haziran günü Fatih’te bir kermes düzenledik.  Dört masayı evlerimizde yaptığımız börek, sarma, tatlı çeşitleri, kısır, kurabiye ve çeşitli yiyecekler ile donattık. Bir masaya da ikinci el kitaplarımızı koyduk. Sonuç beklediğimizden daha iyi oldu, hatta yiyeceklerimiz tükendiği için kermesi duyurduğumuz saatten erken sonlandırmak zorunda bile kaldık.

Günün sonunda hepimizde yardımseverlik, paylaşım ve dayanışmanın bıraktığı güzel bir duygu kaldı. Sadece kermes düzenleyenlerin paylaşımıyla da değil, sokaktan geçenlerin ilgisi ve hayır için gösterilen destek umutlarımızı ve heyecanımızı artırdı. Duyarlı Fatih ahalisinden Allah razı olsun. Hem evsizler evinin bir aylık kirası ve mutfak masrafının bir kısmını karşılayabilecek tutarı toplayabildiğimizi, hem de kermes sayesinde oluşan güzel paylaşım ruhunu görünce “bu kermeslere devam edelim” diye konuşmaya bile başladık. Henüz tarih kesinleşmemiş olmasına rağmen şimdiden sonraki kermeslerde tekrar görüşmek dileğiyle. Destek veren, katkı koyan  herkese teşekkür ediyoruz.

 

Şefkat-Der Evsizler Evi Kanal 7 Akşam Haberleri’nde

http://www.emekveadalet.org/sefkat-der-evsizler-evi-kanal-7-aksam-haberlerinde/

 

Evsizler için: Belediyenin Hizmeti ve Şefkat-Der’in Erkek Evsizler Evi

http://www.emekveadalet.org/evsizler-icin-belediyenin-hizmeti-ve-sefkat-der%E2%80%99in-erkek-evsizler-evi/

 

Türkiye’de Evsizlere Dair Rapor: Durum Tespiti, Avrupa Birliği, Ülkelerinden Uygulama Örnekleri ve Taleplerimiz

http://www.emekveadalet.org/wp-content/uploads/Evsizler-icin-Rapor.pdf

 

6 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir