1 Mayıs’ın Ardından

DSC00750

Eylemimiz saat 10’da Aksaray Meydanı’nda başladı.

İlk olarak İşçi-Der’den Adnan Kondak konuşma yaptı. Kendisinin de bir taşeron işçi olduğunu ve bugüne kadar adını bilmediği, yüzünü görmediği bir sürü patron değiştirmesine rağmen yıllardır aynı kamu kurumunda işçilik yaptığını anlattı. Gündemdeki “Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi” haberlerine değinerek, her seçimden önce aynı yalanların işçilere anlatıldığını fakat taşeron işçinin kaderinin hep aynı olduğunu söyledi.DSC00730

Bu konuşmanın sonrasında İstanbul Tıp Fakültesi’nin taşeron işçi örgütlenmesi Taş-İş-Der’den Cemal Bilgin söz aldı. Taşeron işçilerin güncel problemlerine değinen Bilgin, son yıllarda artan iş cinayetlerinin güvencesiz çalışmanın bir sonucu olduğunu vurguladı. Örgütlenmenin önemine değindi. Bilindiği üzere Taş-İş-Der’li taşeron işçiler uzun yıllar süren mücadeleleri sonucunda İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi yönetimine örgütlenmelerini kabul ettirebilmişlerdi.

İşçi-Der üyesi İhsan Tecik tarafından okunan basın açıklamasında, işçilerin emeğinin hükümet politikaları ile gitgide değersizleştirilmesinden bahsedildi. Taksim’de 1 Mayıs kutlanması tartışmalarına değinilerek, hükümetin bu konudaki tutumu eleştirildi ve 1 Mayıs’ın işçiler için önemi vurgulandı. Emekçilerin güncel problemleri ve talepleri olarak asgari ücretin insani bir düzeye çıkarılarak iyileştirilmesi, alt işverenin asıl işverenin iş kolunda sayılması, sendikal faaliyet gösteren işçileri işten çıkaran işverenlerin en ağır şekilde cezalandırılması ve işçilerin hukuki hakları olan kıdem tazminatlarının torba yasalar ile sokulduğu belirsizlik halinin giderilmesi ve kanunlarla teminat altına alınmış güvenceli bir çalışma hayatı inşa edilmesi gösterildi. Mücadelenin sosyal adalet adına süreceği belirtildi.

Basın açıklamasının ardından eylemimizi halaylar ile sonlandırdık..DSC00731

Aksaray Meydanı’ndaki etkinliğimizi bitirdikten sonra, dostlarımız ile dayanışmak adına İtfaiye Parkı’nın önünde Antikapitalist Müslümanlar ve Eğitim-İlke Sen’in oluşturduğu korteje katıldık. Polis ile yapılan müzakere sonucunda İtfaiye Parkı’nda anlaşılması üzerine, bu gruplar ile beraber İtfaiye Parkı’na girdik. Her grup tarafından ayrı olarak açıklamalar yapılmasının ardından buradaki eylemlilik de sona erdi.

1 Mayıs’ı böylece geride bıraktık. Hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Davetimize icabet gösteren ve 1 Mayıs’ı halaylarla, sloganlarla emekçiler adına gerçek anlamda bir bayram havasında kutlamamızda emeği geçen bütün dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Umarız ki mahallemizden, Fatih’ten yükselttiğimiz bu ses Taksim’de de yankılanmıştır. Yasaklara, zorbalığa, olağanüstü hal rejimlerine rağmen emekçilerle saf tutmaya, hemhâl olmaya devam edeceğiz.

DSC00732

DSC00747

DSC00803

DSC00786

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir