30. Vicdan ve Adalet Nöbeti

30. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin haberini “Davutpaşa’dan Soma’ya Adalet Arayışı Sürüyor” başlığıyla vermiştik. Vicdan ve Adalet Nöbetleri, sağır kulaklara seslenmeye devam ederken vicdanlı hafızaları da canlı tutarak hepimize örnek oluyor.

Basına ve Kamuoyuna

30. Vicdan ve Adalet Nöbetimiz için buradayız. Adalet Arayan İşçi Aileleri adına, hoş geldiniz diyoruz.

Bu nöbetimizi SOMA’ya ayırdık. Hemen 1 gün sonrasında aileler olarak, davetimize icabet eden dostlarımızla birlikte katliamda hayatını kaybedenlere “Saygı ve Sorumlulara Öfke Yürüryüşü”nü gerçekleştirmiştik. SOMA ilk değildi, son da olmuyor. Bakın, dün gece itibariyle, İstanbul Kartal’da 3 işçi iskeleden düşerek hayatını kaybetti… İşçilerin hayatları pahasına. Neden aynı, Soma’daki gibi kâr hırsı, hız ve denetimsizlik.
Öncelikle, başta SOMA katliamında hayatını kaybeden işçi kardeşlerimiz olmak üzere iş cinayetlerinde hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet, ailelerine sabır ve yaralı kardeşlerimize şifa diliyoruz.

Yıllardır söyledik ve söylemeye devam ediyoruz. İş cinayetlerinin son bulması için bu vicdansız ve adaletsizlik çemberini kırmalıyız.

Kırmalıyız ki, hayatını idame ettirmek için çalışan emekçi çalışırken ölmesin.

Kırmalıyız ki, iş dönüşü babasını-anasını-kardeşini-çocuğunu bekleyen yakınları boynu-bükük kalmasın.

Kırmalıyız ki, işçiler de sevdikleriyle hayal kurmaya devam edebilsinler.

Kırmalıyız ki, emekçinin hayatının da, kendisinin de kıymetli olduğu anlaşılsın.

Kırmalıyız ki, onlarca kurulu mahkemelerin üyeleri gerçekten adalet sağlama huzursuzluğunu iliklerine kadar hissedebilsin.

Kırmalıyız ki, uzmanlık ve bilirkişilik adına görüş bildirenlerin “işveren ve idare kayırıcılığı” son bulsun.

Kırmalıyız ki, adalet arayan yalnız kalmasın ve insanlık kazansın.
Yine yıllardır dilekçelerimizle mahkemelere, basın açıklamalarımızla kamuoyuna, “iş cinayeti davalarında yargılama taksir değil, olası kastla ve kasten öldürmeye dayalı fiiller olarak görme esasıyla” yapılmalıdır, diyorduk.

Ve Yargıtay Bursa/ Kemalpaşa’da 2009 yılında 19 madencinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği davada duydu sesimiz ve Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği taksirle ölüme sebebiyet verme kararını bozdu. DARISI BÜTÜN İŞ CİNAYETİ DAVALARINA…

Tekraren söylüyoruz, işverenler ve denetim yükümlülüğü olanlar, yasal mevzuatımızda ifade edilen “iş ve işçi güvenliği ve sağlığı hükümleri” gereği olan iş güvenliği önlemlerini “ticari faaliyetinin başından beri almama” ve “ölümlerin meydana gelmesine sebebiyet verme”, “yasal yükümlülüklerini yerine getirmeme” ve “görevlerini ifa etmekten kaçınma” nedeniyle ASLİ SORUMLUDURLAR.

Ve biz aileler olarak diyoruz ki, adil ve bütün sorumluların yargılanması hususunda hükümet edenler etkili tutum almadıkça, Hâkimler-Savcılar ve Bilirkişiler her iş cinayetini “kamu düzenine dair bir suç” olarak görmedikçe, kamusal denetim mekanizmaları etkili olarak yerine getirilmedikçe, işverenlerin işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almasında caydırıcılık artırılmadıkça, taşeron sistem devam ettikçe, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmadıkça, sendikalaşan işçileri işten atan işverenler cezalandırılmadıkça, sendikalar ve emekten/emekçiden yanayım diyen partiler-organizasyonlar görevlerini yapmadıkça… iş cinayetleri sürmeye devam edecektir.

Haziran ayı nöbetinde:
Ey Hâkimler- Savcılar ve Bilirkişiler! Adil- Vicdanlı ve Cesur olun diyoruz!.. Bir kez daha…

• 2012 Şubat ayında, 11 işçi kardeşimizin yanarak hayatını kaybettiği, Marmarapark AVM inşaatı davasının 13.duruşması 6 Haziran’da görülecek. Bilirkişi Raporu’nu reddettik. Böyle bilirkişiliğe isyanımızı dile getirdik. Mahkeme talebimizi yerinde buldu ve yeni Bilirkişi Raporu alınmasına karar verdi. Yeni Bilirkişi Raporunu da kabul etmiyoruz. Böyle bilirkişiliğe ve biliminsanlığına isyanımızı dile getirmeye devam edeceğiz.

• 2010 Eylül ayında BEDAŞ taşeronu ALKAMA’da çalışırken, eldiven dahi esirgenerek yüksek gerilim hattına arıza bakıma çıkarılan ve elektrik akımı dahi kesilmediği için hayatını kaybeden Erkan KELEŞ’in 3. duruşması 10 Haziran da görülecek. Uzun uğraşlar sonucunda yargılanmalarını sağlayabildiğimiz şirket yöneticilerini dinleyeceğiz.

• 2013 Haziran ayında, 7 işçi kardeşimizin tek tek zehirlenerek ve boğularak hayatını kaybettiği, Güllük Belediyesi’ne ait AKFEN AŞ tarafından işletilen Atıksu Arıtma Sistemi İşletmesi davasının 1.duruşması 30.Mayıs 2014’te görüldü. Sayın Mahkeme sanık durumunda olan şirket Yönetim Kurulu Üyelerinin duruşmaya getirilerek dinlenilmesini kabul etmeyerek, hukuk tarihine geçti. Nerdeyse, ifadeleri evlerinde alınacak.

İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin, adalet arayan ailelerini Soma için dinleyeceğiz.
Vicdan sahibi, adalet duygusunu yitirmemiş herkes “bu vahşeti” anlayarak davranmalı diyoruz.
“İş cinayetlerine dur diyebilmek için vicdan ve adalet nöbetine” başladık, devam ediyoruz.

• Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için başka canlar yanmasın diye, her ayın ilk Pazar günü, Taksim Galatasaray Meydanı’nda 13.00’te bir saatlik Vicdan ve Adalet Nöbetimizi tutmaya devam edeceğiz…

• 28-Nisan diğer dünya ülkelerindeki gibi ülkemizde de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmelidir. 3 yıldır başlattığımız talebin takipçisi olmayı sürdüreceğiz. change.org’da (http://t.co/FE4zMj9AV8) başlattığımız imza kampanyasını talebimiz gerçekleşinceye kadar devam ettireceğiz. Bu nöbetin gazetecisi Mehveş EVİN.

ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK!
İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!
ADALET İSTİYORUZ…
ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org
unutma@iscinayetleriniunutma.org
facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti
twitter.com/iscinayetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir