38. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Davutpaşa Patlamasında Hayatını Kaybedenler Anıldı

IMG_6441

38. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde bulunmak üzere Galatasaray Meydanı’ndaydık. Nöbetin başlıca gündemi 7. senesini geride bıraktığımız Davutpaşa patlamasıydı.

Basın açıklamasının okunması ve Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak takip edilen davaların ocak ayında geldiği durumun bilgilendirilmesinin ardından, nöbetin gazetecisi Kemal Tayfur sözü sevdiklerini Davutpaşa patlamasında kaybeden ailelere verdi.

Adaletin gerçek anlamda tecelli etmesinin ancak caydırıcı cezaların kişi veya kurum ayırmadan bütün sorumlular için uygulanmasından geçeceğini belirten aileler, cezaların kaybedilenleri geri getirmeyeceğini fakat bir daha böyle hadiselerin yaşanmasının önünde caydırıcı bir engel olacağını söylediler.

Aileler ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında herhangi bir kanun eksikliğinin, mevcut kanunların dahi uygulanmamasından dolayı gündeme gelemediğini belirttiler. Öncelikle mevzuatın ilgili hükümlerinin uygulanmasının ve bu işin denetiminin sağlıklı biçimde yapılması gerektiğine dikkat çektiler.

İş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden ailelerin ardından konuşan Adalet Arayana Destek Grubu gönüllü hukukçularından Erbay Yucak, iş cinayetlerinin yalnızca kitlesel kıyımlar olduğunda dikkat çektiğini ve bu noktada emeği ve emekçiyi kendisine gündem ettiğini iddia eden bütün kurumların (sendika, parti vs) genel olarak sorumluluktan kaçtığını söyledi.

Davutpaşa Davası’nın, verilen cezalar az olmasına rağmen Türkiye’deki hukuk literatürüne “iş cinayetleri” kavramını sokması anlamında bir dönüm noktası olduğunu belirten Yucak, bu süreci büyük bir kararlılıkla yürüten Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin önemini vurguladı ve “Davutpaşa Davası’nı bu duruma getiren ailelerin adalet ısrarıdır” dedi.

Nöbet bu konuşmanın ardından sona erdi.

39. Vicdan ve Adalet Nöbeti Mart ayının ilk Pazar günü Galatasaray Meydanı’nda yapılacak.

IMG_6443IMG_6445

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir