48. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Ardından

DSC07584

48. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Ardından48. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni tutmak üzere Galatasaray’daydık. Nöbetin konusu sekizinci yıldönümüne girilen Davutpaşa Patlaması ve 2015 İş Cinayetleri Almanağı’ydı.

Basın açıklamasını okunmasının ardından, nöbetin gazetecisi Özcan Yaman, sözü Davutpaşa Patlamasında eşini kaybeden İdris Çabuk’a verdi. İdris Çabuk, Davutpaşa Patlamasının ve ceza davasının nasıl bir süreçten geçtiğini anlattı. Mücadelelerinin, Türkiye’de benzeri dahi bulunmayan bir mücadele olduğunu vurguladı. Kamu görevlilerinin sorumluluğuyla karşılaşıldıkça aksayan yargılama sisteminden bahsetti. Bilindiği üzere Davutpaşa davası 6 yıl sürmüş, çıkan karar ile de bilirkişi raporunda sorumluluğu gösterilenlerin hepsi cezalandırılmamıştı.

Davutpaşa davası ile ilgili olarak Adalet Arayana Destek Grubu gönüllü hukukçularından Erbay Yucak bilgi verdi. Davanın ailelerin iki yıllık mücadelesi sonucunda açılabildiğinden, yargılama izinlerinin verilmemesinden sözü açan Yucak, bütün bu olumsuzluklara ve çıkan kararın eksik bir karar olmasına karşın, Davutpaşa kazanımlarının güncel çalışma hayatında kamu görevlilerinin dikkatli hareket etmesine vesile olduğunu söyledi.

İdris Çabuk’un ardından Adalet Arayana Destek Grubu gönüllülerinden Utkan Yetimoğlu, 2015 İş Cinayetleri Almanağı’nı tanıttı.

48. Vicdan ve Adalet Nöbeti, gelecek ayın nöbetinin ve 18 Şubat 2016’da görülecek Zafer Açıkgözoğlu davasının duyurularının yapılmasıyla sona erdi.

 

DSC07579

DSC07580

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir