50. Vicdan ve Adalet Nöbeti

vicdan ve adalet nobeti

50. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin basın açıklamasını Özel Doğa Hastanesi’nde, 17 yaşında iş cinayetinde hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu okudu.

Nisan ayı nöbetinde, Nevşehir/Ürgüp’te hiçbir işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbiri alınmadığı için yüksekte çalıştırıldığı sırada iş cinayetinde hayatını kaybeden Ahmet Kılıç’ın Ürgüp’ten gelen ailesini dinledik.

Basın bildirisinde 17 yıldır aynı şirkette çalışan ve yaklaşık 4 metre yükseklikten düşerek iş cinayetinde hayatını kaybeden Ahmet Kılıç’a Cumhuriyet Savcılığı tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti tarafından tali kusur verildiğine dikkat çekildi. Bu durumla her iş cinayeti davasında karşılaşıldığı belirtildi. Risk tanımı ve önlem alma görevinin işverene ait olmasına rağmen suçun işçiyle paylaştırılmasıyla iş cinayetlerinin önüne geçilemeyeceği vurgulandı.

Nöbetin gazetecisi Zeliş Irmak ise kendisinin de işçi ailesinin çocuğu olduğunu ve anne babasının da sürekli iş kazası geçirdiğini ve her kazadan sonra işverenin şükredin demekle yetindiğini dile getirdi. Ardından Ahmet Kılıç’ın oğlu Mert Kılıç, yeğenleri Can Kılıç ve Barış Kılıç ile röportaj yaptı.

Mert Kılıç, babasının kaza haberini çalıştığı esnada aldığını ve babasının iki gün boyunca yoğun bakımda kaldığını; babasının çok yoğun çalıştığını ve çalıştığı yerde güvenlik tedbirinin alınmadığını dile getirdi. İşverenin konuyu kapatmak için arayı bulmaya çalıştığını fakat kendisinin bunu kabul etmediğini belirterek hukuki sürecin takipçisi olacağını vurguladı.

Can Kılıç ise amcasının bir süre önce sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılmak istediğini kendisine bildirdiğini dile getirirken Barış Kılıç ise bunun bir kaza değil, cinayet olduğunu söyledi.

Ailelerin gönüllü hukukçularından Berrin Demir, yargıçların işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmamasının bir eksiklik olduğuna karar vermeyip işçilerde kusur aradıklarını ifade etti.

Kılıç ailesi, 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü olması talebini bir kez daha hatırlatarak, mücadelelerine destek verilmesini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir