65. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Ardından

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 65. sini tutmak üzere Galatasaray’daydık. Adalet Arayan İşçi Aileleri’nden Erdinç Eroğlu’nun basın açıklamasını okumasıyla başlayan Nöbet, Meksika’daki 7.1’lik depremde hayatını kaybeden kadın işçilerin anısına ithaf edildi.

Basın açıklamasının ardından söz alan İdris Çabuk, 9 yıldır Davutpaşa Patlamasının hukuki mücadelesini yürüttüklerini söyledi. Meksika’da hayatını kaybeden işçilere değinerek, dünyanın her yerinde iş cinayetlerinin aynı sebeplerden gerçekleştiğini vurguladı. İş cinayetlerini engellemenin kolay olduğunu, mevzuata uygun iş yürütülmesinin ve denetimlerin yapılmasının iş cinayetlerini engelleyeceğini dile getirdi. “Mahkemelerden patronlardan değil, kanunlardan yana olmalarını istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Arka Sıradakiler dizi setinde hayatını kaybeden Selin Erdem’in annesi Hacer Erdem konuşarak, “Bizim için 5 yıl geçse dahi yaşananlar çok taze. Televizyonda dedektiflik programlarına başlamışlar, katil arıyorlar. Bizim çocuklarımızın katilleri hala serbest. Ekmeğini kazanmak için namusuyla çalışıyordu çocuklarımız, katlettiler ve katilleri ellerini kollarını sallaya sallaya geziyorlar” dedi.

Son olarak söz alan Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin gönüllü hukukçularından Erbay Yucak davaların geldiği aşamadan bahsetti. Davutpaşa Davası’nda Zeytinburnu Belediye Başkanı’na sorumluluk yükleyen bilirkişi raporuna rağmen dosyanın halen daha Yargıtay’da beklediğinin altını çizdi. İş cinayetleri davalarında kamu idarecilerinin de işverenin de sorumlu olmasına rağmen yargılanmadığını, yargılananların bir inşaatta şantiye şefi, veyahut dev bir projede yalnızca en ufak taşeron olduğunu, bunun da adaleti tesis etmekle alakasız olduğunu belirtti.

65. Vicdan ve Adalet Nöbeti, bu konuşmanın ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir