70. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Ardından

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni yetmişincisini tutmak için bugün Galatasaray’daydık. Nöbet 11 Mart 2012’de Esenyurt MarmaraPark AVM’de yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerin anısına ithaf edildi. Basın açıklamasını Adalet Arayan İşçi Aileleri’nden Sema Erdem okudu.

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin gönüllü hukukçularından Gökhan Küçük söz alarak Esenyurt MarmaraPark AVM’de yaşanan iş cinayetini kronolojik olarak inceledi. “Bu olayın beklenmedik olması söz konusu değil, dolayısıyla bu olaya kaza demek imkansız” diyen Küçük, iş cinayetlerinin en önemli sebebinin alınmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemler olduğunu ifade etti. Türkiye’de iş cinayetlerinin sektörel anlamda en çok inşaat sektöründe gerçekleştiğini ifade etti.

MarmaraPark AVM’nin yapımına değinen Küçük, taşeronlaşmanın denetimi de imkansızlaştırdığı tespitinde bulundu. Gerçek sorumluların yargılanamamasının en önemli sebebinin bir bakıma bu husus olduğunu belirten Küçük, yargı organlarının da soruşturmada gerçek failleri arama anlamında etkisiz kaldığını söyledi. Bununla birlikte, MarmaraPark AVM davasının Yargıtay aşamasından bahseden Küçük, davada Yargıtay’ın Adalet Arayan İşçi Aileleri’nce yürütülen ısrarlı hukuk mücadelesi sayesinde, gerçek faillerin yargılanmamasına sebep olan ilk derece mahkeme kararını bozduğunu söyledi. Bu kazanımın “hukukun uygulanması halinde” bütün davalar için geçerli olacağını belirterek, hukukun uygulanması için de davaları takip etmenin gerektiğini ifade etti.

Küçük’ün sözlerini sonlandırmasından sonra Arka Sıradakiler dizi setindeki iş cinayetinde hayatını kaybeden Selin Erdem’in annesi Hacer Erdem söz aldı. “On yıldır bağırıyoruz, sesimize ses vermesi gerekenler nerede?” diyen Erdem, hayatımıza sirayet eden ölümlerin yakıcılığını ifade etti.

Davutpaşa Patlaması’nda eşini kaybeden İdris Çabuk yetkililerin görevlerini ihmal ettiğini ve iş cinayetlerinden sorumlu olan kişilerin cezalandırılmak bir yana, yargılanmadığını söyledi. “Ne zaman kanun uygulanırsa, iş cinayetleri azalır” diyerek sözlerini bitirdi.

70. Vicdan ve Adalet Nöbeti bu konuşmaların ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir