Başörtüsü Tek Başına Sorunların Üzerini Örtmeyecektir

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu’nun bu kıymetli açıklamasını paylaşıyor, altına imzamızı atıyoruz. 

Kaynak: http://platformhaber.net/

Başörtüsü tek başına sorunların üzerini örtmeyecektir

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 389. hafta açıklamasında toplumun adalet ve özgürlük taleplerinin sürdüğü ve başörtüsüne sağlanacak bir serbestliğin her şeyin üzerini örtemeyeceği belirtildi.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu adına 389. hafta basın açıklaması Sakarya Dayanışma Derneği tarafından yapıldı. Deniz Çınkır’ın okuduğu basın açıklamasında Akyazı’daki eylemlerin 7. yılına girmesi tebrik edilerek “Biliyoruz ki, bu yolda yalnız değiliz. Şu an bizimle aynı anda Ankara, Konya ve Akyazı da dostlarımız meydanlardan sesimize ses katıyorlar. Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu ise 314. hafta eylemiyle direnişin 7. yıldönümünü yaşıyorlar. Kendilerine buradan selam gönderiyor, zulme karşı omuz omuza mücadeleye devam diyoruz.” denildi. Açıklamada başörtüsü yasağında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak da “Yıllardır başörtüsüne özgürlük için mücadele etmekle birlikte hatırlatmak istiyoruz ki, adalet talebimiz herkes içindir! Bunun için başörtüsü yasağına karşı getirilecek bir çözümün, diğer sorunların üstünü örtmesine de asla göz yummayacağız. Adaletin tesisi için sistem tarafından gasp edilmiş bütün hakların iadesi hususunda hiçbir hiyerarşiyi ya da pazarlığı kabul etmeyeceğiz.” denildi.

Sakarya Adalet Girişimi adına yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Kanunu’na tepki gösterilerek “Bu kanunla artık AB, ABD ve İsrail bloğunun aldığı kararlar Türkiye için de geçerli sayılacaktır. Filistin’de, Mali’de, Somali’de, Suriye’de ya da diğer işgal ve savaş bölgelerinde faaliyet gösteren İHH ve diğer insani yardım kuruluşlarına bağış yapan sıradan bir vatandaş dahi bu kanunla “teröre yardım” bahanesiyle mahkûm edilebilecektir! Fakat hükümet bu yasayı tüm ikazlara rağmen çıkarabilmiş ve halkın değil ABD’nin, İsrail’in dediğini yapmıştır!” denildi. Basın açıklaması “Mücadelemiz, sistemin ve siyasi iktidarın vizyonunu ve politikalarını değil Hakk’ın ve halkların hukukunu gözeterek devam edecektir. Ortak meselelerde birlikte tavır geliştirmenin ve dayanışmayı sürdürmenin önemine inanıyoruz. Ve bir kez daha belirtmek istiyoruz ki; adalet mücadelemiz, zulüm bitene kadar devam edecektir!” ifadeleriyle son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir