Bitmeyen Evsiz Ölümleri, Bitmeyen Sorumsuzluk

Geçen hafta birer gün arayla Ankara’da ve İzmir’de ısınmak için sığındıkları metruk binalarda yangın çıkması sonucu birer evsizin ölüm haberlerini aldık. Dün bir başka ölüm haberi Eskişehir’den geldi.

Türkiye’nin evsizlere yönelik ulusal çapta bir sosyal hizmet politikası bulunmuyor. Bu mesele, yerellerin inisiyatifine bırakılmış durumda. Tüm Türkiye’de evsiz erkeklere kalıcı hizmet veren sadece iki devlet kurumu var: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurmuş olduğu örnek alınması gereken ve 365 gün açık olan “Güçsüzler Evi” ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Barınma Merkezi.

İstanbul’da Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından 2004’te açılmış olan erkek evsizler evi, 2010-2012 arasında iki yıl boyunca tadilat gerekçesi ile kapalı kaldıktan sonra yeniden açılmıştı ancak geçtiğimiz bahar tekrar kapandı! İzmir’de ve Kocaeli’nde böylesi kurumlar açılmışken, İstanbul’daki evin kapatılmasına akıl sır erdirmek mümkün değil!

İzmir ve Kocaeli’ndeki iki barınma merkezi dışında ülkemizde erkek evsizlere yönelik kalıcı hizmet veren herhangi bir devlet kurumu yok…

Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, sonra da acil olarak İstanbul Büyükşehir Belediye’sine bu yanlıştan, bu eksikten hızlıca dönülmesi çağrımızı yineliyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İstanbul şehrine yakışanı yapın. Bu işi spor salonlarında verilen karga tulumba, niteliksiz ve iki-üç ayla sınırlı hizmetle geçiştirme yanlışından artık dönün. İzmir ve Kocaeli belediyelerini örnek alın ve kapatılan evsizler evi yerine yeni bir ev açın!

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, bakanlığın kendi kurumları üzerinden ya da söz konusu illerin belediyelerini harekete geçirerek gerekli olan tüm illerde kalıcı erkek evsizler evleri açın!

Bu utanç, bu ayıp, bu saçmalık bitsin artık.

METRUK BİNADA CESET BULUNDU

09.12.2013 

30-35 yaşlarındaki kişinin, donarak öldüğü tahmin ediliyor.

Eskişehir’de daha önce kafeterya ve restoran olarak kullanılan, uzun yıllardır da boş olan bina içerisinde 30-35 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu.

Hoşnudiye Mahallesi İstasyon Caddesi yıkılan köprü yanındaki park içerisindeki metruk binaya giren 2 kişi burada dizlerinin üzerine çökmüş bir kişiyi hareketsiz halde görüp durumu polise bildirdi. İhbar üzerine polis ve 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Yapılan incelemede 30-35 yaşlarındaki kişinin ölmüş olduğu belirlendi.

“DONARAK ÖLDÜĞÜNÜ SANIYORUZ”

Vücudunda herhangi bir darp, cebir izi bulunmayan ceset, otopsi için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) hastanesi morguna kaldırıldı. Yetkililer ölen kişinin kimliğinin belirlenmeye çalışıldığını bildirirken cesedi görüp polisi arayan 2 genç, “Cesedi görünce polisi arayıp durumu bildirdik. Havalar soğuk olduğu için bu kişinin donarak öldüğünü sanıyoruz.” dedi.

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/turkiye/metruk-binada-ceset-bulundu-111601.html

 

3 Responses

 1. emre kaya dedi ki:

  Antalya’da da bir ev açılmış.

  http://www.haberyurdum.com/buyuksehir-den-evsizlere-yuva-274526h.html

  Detaylarını, şartlarını öğrenmek için kendilerine mail atıp bilgi isteyebiliriz. Örneğin ne kadar kalınabiliyor, yemek veriliyor mu, çalışma olanağı (bu imkansız zaten herhalde de) var mı, vs… Haberi yapıştırıyorum, kendilerine mail atalım detaylar için, derim.
  ………………………………………
  Antalya Büyükşehir Belediyesi, dondurucu soğuklarda sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara sahip çıkıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalyalıları duyarlı olmaya davet ederek, evsizleri kendilerine bildirmelerini istedi.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, dondurucu soğukların yaşandığı bugünlerde dışarıda yaşamak zorunda kalan vatandaşlara kucak açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, sosyal belediyecilik anlayışı gereği evsiz olarak nitelendirilen kişilerin olumsuz kış şartlarından etkilenmemesi için Varsak’taki Büyükşehir Belediyesi Huzurevi yanındaki binanın bu kişilerin hizmetine açıldığını söyledi.

  Evsizlerin burada temel barınma ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade eden Başkan Mustafa Akaydın, erkekler ve kadınlar için iki ayrı bölüm oluşturduklarını açıkladı. Başkan Mustafa Akaydın, “Öncelikle bu vatandaşlarımızın ısınmalarını sağlıyoruz. Yemek ihtiyaçları, özlük bakımları personelimiz tarafından karşılanıyor. Bu vatandaşlarımızın kıyafet gibi birçok ihtiyacını karşılıyoruz” diye konuştu.

  Başkan Akaydın, vatandaşların gördükleri evsizleri belediyenin Alo 153 numaralı telefona bildirmelerini istedi.

  Kaynak: Büyükşehirden Evsizlere Yuva haberi http://www.haberyurdum.com/buyuksehir-den-evsizlere-yuva-274526h.html#ixzz2n55pkIR0
  Haber

  • alp dedi ki:

   bu meselede açılan mekanın kalıcı ve kaliteli olması çok mühim ve kritik. yoksa ankara ve bursa’da da nispeten kaliteli yerlerde 3-4 aylık hizmet veriliyor. istanbul’da hem kalitesiz (spor salonunda sıfır özel alanla, doldurma usulü) hem de kısa süreli hizmet veriliyor vs.

   antalya’daki bu yer evvela yeni, bu yıl çıktı. ikincisi “olumsuz kış şartlarından etkilenmemesi için” hizmetin tabirinden geçici olduğunu anlamak mümkün. fotoğraflardan da yatakhane usulü bir uygulama olduğu görülüyor. ama tabii bir kenara not etmek, iyice öğrenmek, bu kış yapılacak uygulamayı gözlemek lazım. ve her halükarda bu kadarını da olsa yapanlara allah razı olsun demek…

 2. alp dedi ki:

  rahmetlinin kim olduğu, hikayesi ortaya çıkmış.

  http://gundem.milliyet.com.tr/donarak-olen-o-kisi-tanidik-cikti/gundem/detay/1805382/default.htm

  annesi, babası, kuzeni ve kardeşi bir manyak tarafından iki yıl önce öldürülmüş bir adam. ölümlerden sonra bunalıma girmiş. muhtemelen evsiz kalmış…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir