Çapa’da sağlık emekçileri ve ögrenciler beyaz nöbette!

DSC07515

3 Şubat Perşembe günü, Çapa Tıp Fakultesi’ndeki “Beyaz Nöbet”in 18. günüydü. Hafta içi her gün 12.00 ile 13.00 arası yapılan bu nöbet, Kürdistan’daki savaşa, sivillerin ölmesine, yaralananların bodrumlarda mahsur kalarak yavaş yavaş can vermesine tepki göstermek ve savaşın ortadan kaldırdığı sağlık hizmetlerine ulaşım hakkını savunmak için tekrarlanıyor.

Emek Adalet Platformu olarak ziyaret ettiğimiz bu nöbette Çapa ve çevre hastanelerden gelen bir çok sağlık emekçisi ile beraber çeşitli gruplar vardı. Platformdan Mustafa Emin Büyükcoşkun “Bugünlerde Sur’da Sırp keskin nişancıların varlığından söz ediliyor. Onu bilemiyoruz ama, sokaklarda günlerce bekletilen cenazeler, Kürt halkının ölülerine reva görülen işkence ve eziyetler bize Bosna Savaşı’nı hatırlatıyor. Orada da mezarlıklar bombalanır, halkın cenazeleri defnetmesi dahi çok görülürdü. En barbar savaşlarda dahi ordular birbirlerine cenazelerini toplamak ve gömmek için müsaade tanır, ateşkes ilan ederler. Ama Sur ve Cizre’de bu dahi yok. Sanki Türk ordusu değil, Sırp ordusu savaşıyor orada. Öte yandan Adalet Bakanlığı’nın geçirdiği cenazelerin üç gün içerisinde zorla gömülmesi genelgesi bir başka savaş suçuna davetiyedir. Cenazelere otopsi yapılmadan, öldüren kurşunun nereden nasıl geldiği tahkik edilmeden, hakikat ortaya çıkarılmadan yapılacak her defin hakikati gizlemeye yönelik bir girişim olacaktır. İnsanlar sokağa dahi çıkamazken cenazelerin devlet zoruyla gömülmesi yas hakkının ihlalidir, acıya hurmetsizliktir. Ama biz söz veriyoruz, savaşın hakikatleri sır kalmayacak. O komisyonları kuracak ve hakikatlerin açığa çıkması için mücadele edeceğiz.” dedi.

DSC07539
İhd katılımcısı ise “Atalarımızın Ermeni ve Kürt katliamlarını gerçekleştirmesinden nasıl utanıyorsak bizim torunlarımız da bizden bu günkü suskunluğumuz yüzünden utanacak. Yol yakınken dönün” sözleriyle barış çağrısında bulundu.
Çapa öğrencileri “Sağlık koridorunu açın”ve “Yaşam hakkı için beyaz nöbetteyiz” pankartları açarak katılımcılara beyaz bayrak dağıttılar. “Savaş en sağlıksız durumdur” sözleriyle savaşı protesto edip “Hekimler halkın meşru ve doğal avukatlarıdır” dediler.

Savaş son bulana kadar hafta içi her gun devam edecek olan nöbet, katılımcıların söz almasından sonra ve “Savaşa hayır! Barış hemen şimdi!” sloganlarıyla sona erdi.

DSC07529

Emek ve Adalet Platformu

Fotoğraf: Ammar Sezgin

Haber: Bahar Kılınç/ Osman Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir