Davutpaşa Patlaması 8. yıldönümü anmasına davet

31 Ocak 2008 tarihinde Davutpaşa sanayi bölgesinde kaçak bir maytap atölyesinde meydana gelen patlamada 20 işçi hayatını kaybetmiş, 130 kişi yaralanmıştı. Bu patlamadan sonra, hayatını kaybedenlerin yakınları tam 35 hafta boyunca Taksim’de basın açıklamaları yaptılar ve nihayet dava yaklaşık 2 sene sonra açılabildi.

Memlekette iş cinayetleri meselesinin görünür olması konusunda en önemli örnek olan Davutpaşa davası, 14 Temmuz 2014’te sonuçlandı. Aileler, dava sonrası verilen cezaları yetersiz buldular, sanık olarak yargılanan Zeytinburnu Belediye Başkanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü hakkındaki beraat kararına dair de itirazlarını belirterek temyize gittiler. Bu facianın 8. yılı vesilesiyle, karara dair itirazlarını dile getirecek, önümüzdeki süreçle ilgili bilgilendirme yapacaklar.

İş cinayetlerinin durdurulması yolunda gerekli yasal düzenlemelerin acilen gerçekleştirilmesi için verilen mücadelede kurucu önem taşıyan bu davanın takipçisi, ailelerin destekçisi olmak için, 31 Ocak Pazar, saat 11:00’de Davutpaşa, Çiftehavuzlar caddesi çıkışındaki benzin istasyonunda buluşuyoruz.

***

DAVETİMİZDİR

8 yıl önce, 31 Ocak 2008’de, Davutpaşa’da meydana gelen patlama ve yangın nedeniyle 20 işçi hayatını kaybetti. 130 insanımız yaralandı.

Acımıza, yasımıza rağmen ilk günden beri mücadele ettik. Dava açılması için, tüm sorumluların yargılanması için, başka iş cinayetleri olmaması için… Adalet mücadelemiz sayesinde kamu görevlileri cezalar aldı, ama yetmez dedik, tüm sorumlular cezalandırılsın talebiyle mücadele etmeye devam ediyoruz.

Davutpaşa patlamasının 8. yıldönümünde 31 Ocak 2016 Pazar günü  saat 11:00’de, patlamanın meydana geldiği alanda canlarımızı anacağız. Sizleri de yanımızda görmek istiyoruz. Katılımınızla gücümüze güç katmanızı bekliyoruz.

Adalet Arayan İşçi Aileleri

www.davutpasayiunutma.org

davutpasaliaileler@davutpasayiunutma.org

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir