Tekirdağ-Saray’ın Ölüm Fermanı Kuvarsit Ocağına Karşı Halk Birleşti

Saray-20.04 (8)

Tekirdağ-Saray’a bağlı Güngörmez köyündeki ormanlık alana yapılması planlanan Kuvarsit ocağına karşı Saray, Güngörmez, Bahçeköy halkı ayağa kalktı. Marmara bölgesi için yazılan ölüm fermanının bir diğer başlığı Saray’ı bekleyen felaketi durdurmak için halk birleşti.

Kuvarsit, geçtiğimiz yıllarda kot taşlama işçilerinin ölümüyle ülke gündemine oturan silikozis hastalığının önünü açan kanserojen bir maden. Ocak yapılırsa 10 km’lik bir alana bu toz yayılacak. Ormanı, suyu, sağlığı ciddi tehdit edecek. Direnci yüksek, sağlam ve aşındırıcı bir kayaç olan kuvarsit, üretim biçiminde kullanılan patlatma yönteminden ötürü bulunduğu bölgede tozlaşıyor ve içeriği bu yolla doğaya yayılıyor. Hatta orada çalışan bir işçinin kıyafeti aracılığıyla bu tozun eve girmesi bile tehlikeli.

Saray-20.04 (9)Kuvarsit ocaklarının açılması kanser vakaları açısından yeni bir Dilovası riskini de beraberinde getiriyor. İstanbul’u Trakya’dan besleyecek su kaynakları da kuvarsitten zehirlenme riskiyle karşı karşıya. Bahçeköy muhtarının anlattığına göre İSKİ’nin ve Büyükşehir’in ormanda küçük su göletleri ve içme suyu temin kaynakları var.

Saray ilçesi geyiklere, su samurlarına, vaşaklara, karacalara, kurtlara, tilkilere, yaban domuzlarına ev sahipliği yapan bir yer. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporundaki kurnazlık, canlı yaşamını kara kurbağlarına ve ev yılanlarına indirgiyor.

20 Nisan pazar günü gerçekleştirilen eylem, otobüslerin ve özel araçların oluşturduğu, Saray’dan kalkan uzun bir konvoyun Güngörmez köyü yakınındaki ocağın yapılacağı ormanlık bölgeyi ziyaretiyle başladı. Ormanın içinde slogan, davul, zurna sesleri birbirine karıştı. Köylü kadınlar en önde. Piknik tesisleri, yeraltı su kaynakları, özgürce akan dereler ve yaban hayvanları ile muhteşem bir orman.

Oradan Güngörmez köyüne geçildi. Güngörmez nefis bir yer. Köyün ortasında bir elektrik direğinin üstünde leylek yuvası. Leylekler gidip geliyor. Köylüler hazırlıklı, yüzlerce kişiye pilavlar, börekler ikram ettiler. Halk oyunları ekibi harika bir gösteri yaptı. Trakya oyunları eşsiz. Dünyanın en lezzetli etini Güngörmez’in kasabında yedim. Manda yoğurdu enfes.

Halk, folklor, misafirperverlik, orman, leylekler, dünyanın en güzel eti, manda yoğurdu vs. Bu saydıklarımın hepsi şirketler düzeninin yok etmek istediği şeyler. Fakat köylü kararlı, teyzeler en önde. Daha önce Termik santrali yaptırmayan Saray halkı Kuvarsit ocağını da yaptırmayacak gibi görünüyor.

Trakyalı sloganı bulmuş: Kuvarsittirin gidin!

saray manset

Saray-20.04 (7)

Saray-20.04 (4)

 

Saray-20.04 (1) Saray-20.04 (3)

TRAKYA KURU BİR OVA OLMAYACAK

TRAKYA KURU BİR OVA OLMAYACAK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir