Eren Eroğlu Davasının Sorumluları Yargılanmıyor

IMAG0377

Eren Eroğlu davasının 2. duruşmasında, ailenin bütün sorumluların yargılanması yönündeki talebi reddedildi.

1 Ekim 2013 tarihinde, Esenyurt Özel Doğa Hastanesi’nin tabela takma işini yaparken hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun 2. Duruşması Bakırköy 3. Ağır Ceza mahkemesinde görüldü. Olayın olduğu günden bu yana eksiksiz bütün sorumluların yargılanmasını isteyen Eroğlu ailesi ve yakınları mahkeme sonrası  adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınında abisini kaybeden Damla Kıyak okudu. Açıklamada “Duruşmada hastanenin eski başhekimi TDS reklam firması yetkilisinin ifadeleri, işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin nasıl da önemsiz görüldüğünü gösterdi. Mahkemeden; yüksek gerilim hattı geçen bir arsada, yönetmelikte belirtilen kesinlikle girilmeyecek alanı ihlal eden bina inşaatına ruhsat verdiği ve kullanıma izin verdiği için Esenyurt Belediyesi yetkilileri, 5 metrelik alanı tapuya şerh ettirmediği için TEİAŞ yetkilileri, bu ihlale rağmen binaya Hastane Binası Ruhsatı verdiği için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin tanık olarak dinlenmelerini ve bilirkişi incelemesini talep ettik” dendi.

Açıklamadan sonra davayı değerlendiren Bir Umut Derneği gönüllü avukatlarından Alptekin Ocak “Tüm sorumluların bu yargılamalara dahil edilmesi en azından burada ifadelerinin alınması için talepte bulunmuştuk . Maalesef talebimiz kabul görmedi. Sadece Eren Eroğlu’nun çalıştıran şirket ve onun sorumluları yargılanıyor . Şunu söylemek isterim bu tip davalarda adaletin gerektiği gibi tecelli etmesini, sorumluların yargılanmasını sağlayabilirsek belki bu olaylar bir daha yaşanmaz .Verdiğimiz hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan baba Erdinç Eroğlu duruşmaya gelip destek verenlere teşekkür ederek “Yasanın açık hükmüne rağmen hastane yöneticileri hala yargılanmıyor. Hukukun iş cinayetlerine bu şekilde yaklaşımıyla iş cinayetlerinin devam edeceği bellidir. Ancak tüm sorumlular yargılanıp hakkedilen cezalar verildiği, gerekli önlemler alındığı zaman bu olayların azalacağı inancındayız. Bu yüzden her duruşmada ve her nöbette olduğu gibi tüm sorumluların eksiksiz yargılanmasını talep ediyoruz” dedi. Son olarak sözü alan anne Nezahat Eroğlu ise “Bir anne olarak burada konuşmak çok zor. Hislerimi hangi kelimelerle bir araya getirip anlatacağımı bilemiyorum. Ama kalbim her şeyi anlatıyor. Sadece istediğim adaletin yerini bulması” diyerek sözlerini bitirdi.

3. duruşma 28 Ocak 2015 Çarşamba günü 14.30’da görülecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir