Erkan Keleş Davasının 3. Duruşması Görüldü

2010 yılında denetimsizlik ve ihmal sonucu elektirik akımına kapılarak hayatını kaybeden BEDAŞ ve ALKAMA çalışanı Erkan Keleş’in hayatını kaybetmesine ilişkin açılan davanın 3. duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Duruşma öncesi yapılan basın açıklamasına diğer iş cinayetlerinde yakınlarını kaybedenlerin aileleri, destekçileri ve avukatları katıldı. Soma’da ve diğer iş cinayetlerinde yaşananlara yasal mevzuattan doğan bir eksikliğin değil; denetimsizlik ve kazanç hırsından kaynaklanan ihmallerin sebebiyet verdiği bir kez daha dile getirildi:

BASIN KURULUŞLARININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE..!

Bugün burada, Erkan Keleş’in ailesi ve iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin ‘Adalet Arayan İşçi Aileleri’, destekçileri ve hukukçuları olarak bulunmaktayız.

Konumuz; BEDAŞ VE ALKAMA ÇALIŞANI ERKAN KELEŞ DAVASI: ONLARCA İHMAL VE DENETİMSİZLİKLE GELEN İŞ CİNAYETİ..

Öncelikle;

Soma’da ve hala devam eden iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden işçi kardeşlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerimizle başlamak istiyoruz..

Yaşananlar iş kazası değil iş cinayetidir. Bile bile önlem almamak, denetlememekten meydana gelen ölümlerin adı kaza olur mu hiç?

Ülkemizde madenler, Maden Kanunu hükümleri doğrultusunda işletilmektedir. Yine çalışma mevzuatı, İş Kanunu ve İş Güvenliği Yasası hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir. Ortada yasal mevzuat eksikliğinden kaynaklanan bir katliam değil, denetim görevini yerine getirmemekten ve işverenin kazanç hırsından, bu kazanç hırsına yol veren kamu idarecilerinden kaynaklanan bir katliam var.

Bugün saat 14:30’da 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 3. duruşması yapılacak olan ‘iş cinayetinde hayatını kaybeden Erkan Keleş’ davası:

Olay tarihinden 3 yıl sonra nihayet açılan ceza davasının 3. duruşmasındayız.

2010 yılında Ramazan Bayramının 2. gününde evinden işe çağırılarak, 10.09.2010 tarihinde işvereni tarafından gönderildiği Gaziosmanpaşa-Arnavutköy Haraççı Merkez Mah. Eski Edirne Asfaltı caddesindeki elektirik arızasının giderilmesi işinde, görevi olmadığı halde, arızayı gidermeye gönderilirken verilmesi gereken güvenlik teçhizatı olarak ‘zorunlu koruma aleti- izole eldiveni- izole çizme- yağmurluk- iş güvenliği yeleği- baret- başlık feneri- emniyet kemeri- topraklama kablosu- lüzumlu ölçü aletleri- elektirik hattına yaklaşmadan uzaktan hatta elektirik olup olmadığını kontrol eden ıstanka adlı kontrol kalemi ve diğer koruyucu donanımlar’ sağlanmadan, operetör ehliyeti olmayan vinç operetörü ile gönderildiği yetmemişçesine, arızaya çıktığı hattın elektiriği de kesilmeden hatta çıkarıldığı için elektirik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı tarafından atanan Bilirkişi Heyetinin Raporuna rağmen aradan 3 yıl geçti. Sorumlular belli olmasına rağmen… Elektirik gibi tehlikeli işlerde çalışan bütün işçi kardeşlerimizin yaşadığı trajediye son vermek umuduyla adalet aradık. Ve nihayet Ceza Davası açıldı.

Hem de ‘olası kast ve bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten…’ Yargılananlar BEDAŞ ve Taşeron Şirket ALKAMA yetkilileri.

1. ve 2. Duruşmada;

Taşeron Şirket ALKAMA’nın, iş ve işçi güvenliği/sağlığı yükümlülüklerinin hiçbirini yerine getirmediğini,

Asıl İşveren Şirket BEDAŞ’ın, yazılı belgelerde yer alan hiçbir denetim görevini yerine getirmediğini,

Öfke ve kederle dinlemiştik.

Bu duruşmada, geçen duruşmaya çağrıldıkları halde gelmeyen BEDAŞ ve ALKAMA yöneticisi sanık ve tanıkları dinleyeceğiz.

Vicdan sahibi, adalet duygusunu yitirmemiş herkes ”bu vahşeti” anlayarak davranmalı diyoruz. ”İş cinayetlerine dur diyebilmek için vicdan ve adalet nöbetine” başladık, devam ediyoruz.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için başka canlar yanmasın diye, her ayın ilk Pazar günü, Taksim Galatasaray Meydanı’nda 13.00’te bir saatlik Vicdan ve Adalet Nöbetimizi tutmaya devam edeceğiz. Saygılarımızla.

İş kazası değil, İŞ CİNAYETİ diyoruz..

Kazada, Kaderde değil, CİNAYET diyoruz.

Bütün sorumluların yargılanmasını istiyoruz.

ADALET İSTİYORUZ…

‘Adalet Arayan İşçi Aileleri’

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

www.vicdanveadaletnobeti.wordpress.com

bedasiunutma.org

twitter.com/iscinayetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir