Evlatlarını İş Cinayetlerine Kurban Veren Analar Acı ve Öfkelerini Paylaştı: “Yavrumun Suçu Neydi?”

Yakınlarını iş cinayetlerinde kaybeden aileler, geçtiğimiz pazar günü (17 Haziran) vicdan nöbetlerinin beşincisinde Taksim Galatasaray meydanında yine bir araya geldiler. Yine çok anlamlı, duygu ve acı dolu bir şekilde hissiyatlarını paylaştılar.

Bu kez Ankara’dan gelen Ostim ve İvedik’te 2011 Şubat’ında meydana gelen iki patlamada hayatını kaybeden 21 işçinin yakınları da oradaydı. Önce basın açıklamalarını okudular, sonra da aileler sözü aldılar.

Ostim’deki patlamada hayatını kaybeden Dilek Gürel’in kardeşi Demet Gürler’in okuduğu açıklamalarında, “İş Sağlığı ve Güvenliği” yasasının mecliste görüşüldüğü geçen haftanın işçiler dünyasındaki bilançosunun, 9 ölüm ve 70 yaralı olduğuna işaret ettiler. Yasanın iki yıl ötelenmesine tepki gösterdiler:

“Bizler hep söyledik, yine de söylüyoruz. Mesele tek başına yasal mevzuat değil. Mevcut olanı uygulamayan, işçi lehine yeni yasal düzenleme yapsa ne olur ki? Nitekim yanıltmadılar bizi. Ve yasa düzenlemesine bile tahammül göstermeden, aman işverenin karı azalmasın diye iki yıl ötelediler.”

Bütün iş kazalarında sorumluluğu olanların ortaya çıkarılması gerektiğini haykırdılar bir kez daha:

“Davalarda bütün sorumluların yargılanmasına mani olan idarenin, yargılanmaya müsaade etmeyen tutumunu terk etmesini istiyoruz.”

“Mecliste geçtiğimiz hafta görüşülerek uygulaması iki yıl ötelenen “İş Güvenliği Yasası”nın yeniden görüşülmesini, sendikaların, meslek odalarının ve biz aileler ve avukatlarının önerileri doğrultusunda değiştirilmesini istiyoruz.”

Aileler, “İş Cinayetlerinin Durması için Vicdan ve Adalet Nöbeti”ni, önümüzdeki hafta pazar günü (24 Haziran) saat 13:00’te yine aynı yerde düzenleyeceklerini duyurdular.

Ardından söz alan işçi yakınlarının konuşmalarının videolarını aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Yakınlarını iş cinayetlerinde kaybeden ailelerin bir araya geldiği buluşmadan kareler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir