Boğaziçi Üni. 6. Emek Haftası: Patronsuz bir yaşam için, fabrikayı işgal et!

“Patronsuz bir yaşam kurmak istiyoruz. Herkes yine işçi olarak çalışacak ama insanca koşullarda, yaşanabilir bir ücrete, altı saatlik mesailerle…”

Kazova’dan bir işçi

 

Onlar yüzbinlerce ağacın katledilmesinin ardından açılan boşluğa dikilecek 3. Köprünün göçüğü altında can verenler… Silikosiz hastalığından ölen kot taşlamacılar… Dönemin çalışma bakanı AKP’li Ömer Dinçer’in “Güzel öldüler” dediği, göçük altında kalan madenciler… Dersten derse koşarken verdiğimiz molada yemek sırasında gözgöze gelip hayatları üzerine düşünmekten geri durduğumuz yemekhane işçileri, yanındakiyle aynı işi, hatta bazen fazlasını yapıp haklarından mahrum bırakılan taşeron işçiler… Kısacası dört bir yanımızdaki hayatın örülmesinde teri olanlar, izi olanlar; emekçiler.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri ve Çalışanları olarak 6.sını düzenleyeceğimiz EMEK HAFTASI’yla emeğin, iş cinayetlerinin, sömürünün gündemini bir kez daha kampüse taşımak istiyoruz.

2008 yılında Tuzla’daki iş cinayetlerine karşı kampüslerden ses çıkarma niyetiyle başlayan dayanışma çabası Tekel, Desa, THY grevi, Hey Tekstil, Enerji-sen ve bunlar gibi onlarca direnişe tanıklık ettikten sonra 2014 yılının emek haftası Kazova’da örnek bir patronsuz fabrika deneyimi, Greif’de inatçı bir direniş ve Karşı’da alternatif bir medya için verilen mücadele ile aynı döneme denk geliyor.

Ama bu yıl ki Emek Haftası elbetteki diğerlerinden farklı olarak tarihi bir toplumsal direnişin ardından geliyor. Gezi’de özgürleştirilen ancak AKP eliyle yasaklanan 1 Mayıs’ın inat ve ısrarının ardından düzenlenecek Emek Haftası’nda iş cinayetlerinden taşeronlaşmaya, işçi direnişlerine, alternatif ekonomi modellerine kadar birçok başlığı tartışacağız. Alternatif bir mücadelenin, işgallerin ve işgal evlerinin, kooperatif tartışmasının özel bir yer tutacağı haftada Yunanistan’daki Vio.me işgalini gerçekleştiren işçiler de aramızda olacak.

Üniversite içinde ve dışında Emeğe, hayata, mücadeleye dair söyleyeceği, soracağı, tartışacağı olan herkesi 6. Emek Haftasına bekliyoruz.

Boğaziçi Öğrencileri ve Eğitim-Sen

 

EMEK HAFTASI PROGRAMI

emekhaftasiafis_program

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir