Cumartesi Anneleri 600.Hafta

Evlatları gözaltında kaybedilen annelerin (ailelerin) 27 Mayıs 1995’de Galatasaray Meydanında “Kayıplarımızı İstiyoruz” diyerek başlattıkları çağrı o günden bugüne Türkiye’deki en uzun soluklu hakikat ve adalet mücadelesi oldu. Kaybolan evlatlarının, eşlerinin bir kemiğine kavuşabilmek dua edebileceği bir mezara sahip olmak için mücadele veren “Cumartesi Anneleri 24 Eylül Cumartesi günü 12’de 600. kez Galatasaray Meydanında toplanıyorlar. Bir daha “Gözaltında kaybetme suçlarının” yaşanmaması ve Cumartesi Annelerinin hakikat ve adalet mücadelesinin karşılık bulması umuduyla 600. hafta çağrısını paylaşıyoruz.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Devletin, gözaltında kaybetme politikasıyla yönetildiği günlerde güvenlik güçlerince gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ile onları destekleyen insan hakları savunucuları 27 Mayıs 1995 tarihinde “Kayıplarımızı istiyoruz!” diyerek barışçıl bir direniş başlattılar.

Her cumartesi saat 12:00 de İstanbul’un en işlek yeri olan Galatasaray’da yüzlerce kaybın fotoğrafını taşıyarak hakikat ve adalet talep eden seslerini yükselttiler.

Türkiye’nin en uzun erimli protestosuna, sivil itaatsizlik eylemine dönüşen cumartesi buluşmaları 24 Eylül 2016 tarihinde 600. haftasına girecek. Cumartesi Anneleri 600 haftadır kayıplarını arıyor, 600 haftadır adalet arıyor, 600 haftadır “Aslında kaybedilmek istenen, insanlığımızdır” diyerek insanlık onurunu sahipleniyor olacaklar.

Sizi 24 Eylül 2016 tarihinde bulunduğunuz yerde Galatasaray’la eş zamanlı olarak insanlık onurunu hedef alan zorla kaybetme suçuna karşı ses çıkarmaya; Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barıştalebini desteklemeye çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir