Hak Savunucuları Davasının Yedinci Duruşması Bugün Gerçekleşti

Kamuoyunda Büyükada Davası olarak da bilinen hak savunucularının yargılandığı davanın yedinci duruşması bugün saat 9:30’da Çağlayan’da İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Duruşma öncesinde adliye önünde bir araya gelen hak örgütleri temsilcileri bazı açıklamalarda bulundular.

Açıklamada dava dosyasında, sanıklara yönelik suçlamalarla ilgili herhangi bir somut delil bulunmadığını tekrardan ifade eden hak savunucuları şu ifadelere yer verdiler: “Hak savunucularının bir çalışma toplantısından gözaltına alınmasıyla başlayan bu süreç, Türkiye’deki insan hakları hareketine yönelik ciddi baskıların simgesi haline gelmiştir. Sivil toplumu hedef alan bu süreçte insan hakları çalışmaları kısıtlandı, baskı altına alındı ve hatta suç olarak lanse edildi.” Hak savunucuları beraat talebini yineleyerek açıklamaya son verdiler.

Bugün görülen davada esas hakkındaki mütalaa için dosyanın savcıya verilmesine ve bir sonraki davanın 16 Temmuz 2019’da görülmesine karar verildi. Bu davada hak savunucularını destekleyen kurumlar şöyle: Civil Rights Defenders, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Medya ve Hukuk Çalışmaları, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği

Davada Bugüne Kadar Ne Oldu?

İkisi yurt dışından olmak üzere toplam on hak savunucusu, bir “gizli tanık”ın şikayeti sonucu İstanbul Büyükada’da katıldıkları çalışma toplantısı gerekçe gösterilerek, 5 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alındılar. Hak savunucularının bir kısmının tutuklanmasından 4 ay sonra hazırlanan iddianame ile dava açıldı. Bu davaya daha önce 6 Haziran 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Avukat Taner Kılıç da dahil edildi. İlk duruşma 25 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldükten sonra yaklaşık 4 ay boyunca tutuklu kalan 8 hak savunucusu tahliye edildi. Sonraki duruşmada ise hak savunucularının hakkındaki adli kontrol kararları kaldırıldı. 14 aydan fazla süren tutukluluk süresinden sonra Taner Kılıç da 15 Ağustos 2018’de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: https://hakinisiyatifi.org/2019/03/21/hak-savunuculari-davasinin-yedinci-durusmasi-gerceklesti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir