Kod-A İşçilerinin Direnişi Büyüyor!

Sendikal haklarını kullandıkları için Türk Telekom taşeronu Kod-A şirketi tarafından işten atılan Kod-A işçileri ve onlara destek veren emek dostları bugün İTÜ Ayazağa kampüsü giriş kapısı önünde eylemdeydi. İlk olarak direnen işçilere destek vermek için alkışlarla başlayan eylemde Tüpraş’ın İzmir rafinerisinde patlama sonucu hayatını kaybeden 4 işçi için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. İlk olarak konuşan Sosyal İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Cemal Bilgin “anayasal haklarını kullanıp sendikaya üye olan arkadaşlarımız sürgüne başka yerlere gönderildi ve sonra da işten atıldılar, bu hukuk mudur?” diyerek Kod-A şirketinin sendikalaşan işçiler üzerinde uyguladığı baskılara dikkat çekti. ILO toplantısında Başbakan Binali Yıldırım’ın işçilere hitaben “sendikalı olmaktan korkmayın” cümlesini hatırlatan Bilgin “Biz başkanımızın sözünü dinledik sendikalı olduk ancak işten atıldık Başbakanımızı buraya bekliyoruz” dedi.

Sonrasında söz alan Sosyal İş İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ağuş eyleme destek veren sendikaların, partilerin ve örgütlerin isimlerini tek tek takdim edip, katıldıkları için teşekkür ettikten sonra sözü DİSK Genel Başkanı Kani Beko’ya bıraktı. Türkiye’de Uluslararası ILO standartları uygulanmadığı için iş cinayetlerinin devam ettiğini söyleyen Beko, “İstanbul’daki ILO toplantısına katılmama kararı almamızda ne kadar haklı olduğumuz İzmir TÜPRAŞ’daki iş cinayetinde ortaya çıktı. Maalesef daha önce Soma’da Torunlar’da Isparta’da meydana gelen iş cinayetlerinden ders alınmadığı ortada. Eğer Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa birincisi dünya üçüncüsü olmaya devam etmek istemiyorsa mutlaka İş Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda ILO standartlarına uymak zorundadır” dedi.

Sonrasında sendikanın anayasal bir hak olduğunu belirten Beko, Başbakan’ın sendikalara üye olun açıklamasından sonra Türkiye’de binlerce işçinin sendikalara üye olduğunu ancak birçok işçinin de bu yüzden işten atıldığını ve sürgüne gönderildiğini söyledi. Başbakan’ın bu sözünün ardından işten atılan veyahut sürgüne gönderilenlere sahip çıkmanın da kendilerinin birinci derece görevleri olduğunu ifade etti. Eylemin ardından Kod-A şirket yöneticileriyle görüşme yapacaklarını söyleyen Beko, “Dilerim bu görüşmeden sonra işten atılan işçi arkadaşlarım iş başı yapar. İnsan olmaktan kaynaklanan haklarını kazanarak toplu iş sözleşmesi yapmanın umudu içerisindeyiz. Hiçbir işletmenin, hiçbir fabrikanın kapanmasından yana olmadığımızı işletmelerde fabrikalarda işçilerin olmadığı bir durumda sendikaların da olamayacağını herkesin bilmesi gerekir.” diye konuştu. Konuşmasının sonunda iş cinayetlerine ek olarak işçilerin asgari ücretle açlık sınırının altında çalıştığını söyleyen DİSK Genel Başkanı, buna rağmen işçilerin işten atıldığını bunun bir sosyal cinayet olduğunu ve bu sosyal cinayeti durdurmanın bu ülkenin Çalışma Bakanı’nın ve Başbakanı’nın vazifesi olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Son olarak söz alan Sosyal İş Genel Başkanı Metin Ebetürk işçilerin anayasal haklarını kullanmasına işverenin onları işten atmayla karşılık verdiğini bunun  üzerine direniş çadırı kurduklarını söyledi. Kod-A şirketine çağrıda bulunan Ebetürk işçilerin sendikal haklarını kullanmalarına saygı duymaları gerektiğini söyledi. Metin Ebetürk’ün basın açıklamasını okumasının ardından eylem alkışlarla sona ererken, konuşma aralarında sık sık “Sendika Hakkımız Engellenemez” “Direne Direne Kazanacağız” ” Çalışırken Ölmek İstemiyoruz” ” Kod A İşçisi Yalnız Değildir” “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları atıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir