Marmara Park AVM Çadır Yangını Davasında, Dosya Yargıtaydan Döndükten Sonraki İlk Duruşma 26 Ocak’ta Görülecek

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin çağrısını ilginize sunuyoruz.

Basına ve Kamuoyuna

Bundan tam 6 yıl önce, 11 Mart 2012’de Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında çalışan işçilere, işverenler barınma amaçlı naylon çadır kullandırttılar. Çadırlarda meydana gelen yangında 11 canımız hayatını kaybetti.

Bizler, bu yangında kardeşlerini, evlatlarını, babalarını, canlarını yitirmiş aileler olarak her yıldönümünde yangının meydana geldiği yerde buluşarak, duruşmalarımızı takip ederek Esenyurt’u UNUTMADIĞIMIZI ve UNUTTURMAYACAĞIMIZI yetkililere ve kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. Amacımız, kaybettiklerimiz ve geride kalan bizler için ADALET.

6 yıl boyunca bu vahşetin bütün sorumlularının tespit edilmesi, yargılanması ve en ağır şekilde cezalandırılmaları tek talebimiz oldu. Bütün soruşturma ve yargılama süreçlerini takip ettik. Avukatlarımızla birlikte müdahil olarak elimizden geleni yaptık.

9 Temmuz 2015’te Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. 11 işçinin hayatını kaybetmesinin gerçek sorumluları, ECE GayrimenkulMarmara Park AVMKayı İnşaat,Miratek ve kamu idareleri belgeler, tanık ifadeleri ve iddianameye rağmen sorumsuz bulundu. Firma sahipleri yargılanmadı, sadece firma çalışanları yargılandı. Aileler olarak bu karara itiraz ettik. Dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne gönderildi. 4 Kasım 2016’da duruşması görüldü. 30.06.2017’de Yargıtay, dosyanın kararı veren mahkemeye iadesine hükmetti.

6 yıl boyunca firma çalışanlarının yargılanması yetmez, işverenler de yargılanmalı dedik. Naylon çadırda 11 işçinin yanarak öldüğünü unutarak davrananların kalbi kurusun dedik. Mart soğuğunda, naylon çadırda barındırılan, yanarak ölen 11 işçiyi unutmayıp destek olmayanlar insanlığından şüphe etsin dedik. Patrona villa, işçiye naylon çadır reva görüp, işçiler çadırda yansın diyenler yargılansın dedik. Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz dedik.

Yargıtay sesimize kulak verdi. İşverenler de yargılansın dedi. Kayı ve Miratek sahiplerinin yargılanmasına hükmetti. Bu kararı olumlu bulmakla birlikte, yetmez diyoruz. Tüm sorumlular yargılanana kadar ADALET aramaya, davalarımızı takip etmeye devam edeceğiz.

26 Ocak Cuma günü saat 10:00’da Yargıtay kararından sonraki ilk duruşma Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma çıkışında, 12:30’da adliye önünde Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak basın açıklaması yapacağız.

Davetimiz vicdanım var, insanım diyen herkesedir.

Saygılarımızla

 

İş Kazası Değil, Cinayet!

ESENYURT’U UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Bütün Sorumluların Yargılanmasını İstiyoruz!

ADALET İSTİYORUZ!

 

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.