Mazlumder’den 1 Eylül’de Ateşkes Çağrısı

Müslüman kamuoyu, medyasıyla, sivil toplumuyla savaşı körüklerken Mazlumder’in bu vicdan ve feraset sahibi tarihi çağrısını sahipleniyor, taraflarda olumlu akis bulmasını diliyoruz.

PKK ve Devlet Kanadına Sorumluluk Alarak Çatışmaları Durdurma Çağrısı

Kürt Meselesi’nde son 30 yıllık çatışmalı sürecin barışa evrilme potansiyelinin güçlü bir taşıyıcısı olan Çözüm Süreci, bu yılın Şubat ayında Hükümet ve HDP temsilcileri arasındaki görüşmede açıklanan “Dolmabahçe Mutabakatı” ile önemli bir eşiğe ulaşmış, sorunun çözümü adına ümitleri arttırmıştı. Kısa bir süre sonra gerçekleşen 7 Haziran Genel Seçimleri, ülke tarihinin en geniş kapsamlı temsiliyetini meclise taşırken 20 Temmuz’da gerçekleşen Suruç Katliamı ve arkasından Ceylanpınar’da iki polis memurunun evlerinde öldürülmeleri ve bu eylemin PKK ile irtibatlı Apocu Fedai Timi tarafından üstlenmesi ile büyük bir şiddet sarmalının içine düştük.

Temmuz ayıyla beraber başlayan çatışmalarla birlikte; siyasetçilere karşı gözaltı ve tutuklamaların yeniden başladığı, askeri jetlerin PKK hedeflerine bombalar yağdırdığı, sivil araçların ateşe verildiği, çatışmaların sivil yaşam alanlarına taşındığı, mahallelere hendeklerin kazıldığı, güvenlik bölgesi ismiyle OHAL’in geri geldiği, milletvekillerinin seçim bölgelerine alınmadığı, sivillerin yaşam alanlarını terk ettiği ve yaşamlarını yitirdiği, güvenlik görevlilerinin ve PKK mensuplarının ailelerinin evlerine yeniden ateşlerin düşürüldüğü, çatışma dilinin ve savaş koşullarının toplumu önü alınamaz şekilde ayrıştırmakta olduğu zorlu bir süreç yaşamaktayız.

Yaklaşık 2 yıl süren çözüm sürecinde kat edilen bütün mesafelerden geri dönüldüğü ve çatışmaların eski şiddetinden daha yoğun olarak sürdüğü bu manzaranın bir gün kurulacağı kesin olan barış ortamında taraflar arasındaki uçurumu büyütmekten, toplumsal bütünlüğümüzü zedelemekten başka bir işe yaramayacaktır. Geleceğimizin el birliği ile tehlikeye atılması endişesi ve tarihsel sorumluluğumuzun gereği olarak savaşın yükseltilmesinin ülkemizde ve bölgemizde yer alan hiçbir kesime kimseye bir şey kazandırmayacağını tüm taraflara yeniden hatırlatmayı gerekli görüyoruz.

MAZLUMDER olarak PKK tarafına 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ateşkes ilan etme ve silahlı eylemleri sonlandırma çağrısında bulunuyoruz. Ülkemizde yaşanan bu elim sürecin önüne geçilebilmesi ve müzakere koşullarının yeniden oluşması için PKK’nin çatışmayı sivil alanlara taşıma, yol kontrolü yapma, araç yakma gibi toplumsal sükun ve suhuleti bozan bütün eylemlerini durdurması gerektiğini vurguluyor ve alıkoyduğu sivilleri serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz.

Devlet yetkililerini de, açıklanan bu ateşkese eşzamanlı bir biçimde olumlu cevap vererek askeri ve adli tüm operasyonları sonlandırmaya çağırıyoruz. Ayrıca Çatışmalarda hukuk dışına çıkan, meskun mahalde PKK mensubu-sivil ayrımı yapmadan ve hedef gözetmeden, ağır silahlarla yapılan müdahalelerde sivil ölüm ve yaralanmalarla ilgi etkin ve kapsamlı bir soruşturma yürütmek devletin hukuki sorumluluğundadır. Devlet yetkililerinin çatışmasızlık ortamının tesisi için sorumluluk almaları gerekliliğinin altını bir kez daha çiziyoruz.

Savaş ortamının yerini barış ve müzakerelere bırakabilmesi için İmralı’da mahpus bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın müzakere edebilecek koşullara kavuşturulmasının acil ve hayati bir gereklilik olduğunu belirtiyoruz. Ayrıca taraflara, ülke içindeki dinamiklerden oluşan bir “izleme heyeti” ya da “üçüncü göz”ün kurulmasının müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için büyük önem taşıdığını yeniden hatırlatıyoruz.

Silahın, sivil siyaset üzerinde vesayet oluşturma teşebbüslerinin demokratik ortama zarar verdiğini hatırlatıyor, sivil siyaset üzerinde vesayet oluşturma teşebbüslerine karşı çıktığımızı ve buna rıza gösterilmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Her iki taraftaki karar alıcıları sorumluluk alarak toplumumuzun ortak maslahatına uygun davranmaya davet ediyor, çatışmalarda ortaya çıkmış bütün hak ihlallerini kınıyor ve hayatını kaybeden tüm tarafların ailelerine başsağlığı diliyoruz.

MAZLUMDER Merkez Yürütme Kurulu adına
Genel Başkan Ahmet Faruk ÜNSAL

http://diyarbakir.mazlumder.org/tr/main/faaliyetler/basin-aciklamalari/1/pkk-ve-devlet-kanadina-sorumluluk-alarak-cati/12292

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir