Müslüman Öğrenciler Buluşuyor – 4 Sonrası

DSC05059

4 senedir gerçekleşen Müslüman Öğrenci Buluşmalarına bu sene bir yenisi daha eklendi. 20 Nisan Pazar günü Boğaziçi Üniversitesi İbrahim Bodur Salonu’nda gerçekleşen 4. buluşmada üniversitelerde okuyan “dertli” Müslüman öğrencilerin neler yaptığı, üniversitede birbirinden haberdar Müslümanlar olarak nasıl bir mücadele geliştirilebileceği, öğrenciyken mücadelenin açmazları ve imkânları konuşuldu. Buluşmanın çağırıcılığını herhangi bir parti ya da cemaat grubu değil, Boğaziçi Üniversitesinden bağımsız bir öğrenci topluluğu olan Boğaziçi Mekteb yaptı. Buluşmada, çeşitli üniversite ve şehirlerden bir araya gelen gençler, sunulan 5 farklı tebliğ ve ardından gerçekleşen açık forum bölümlerinde, birçok mesele hakkında kendi düşüncelerini paylaştılar.

Mevcut durumu bütünüyle içselleştirmiş bir gençlikten duyulan rahatsızlık, grupların üniversitelerde hâlihazırda yaptıkları ve yapabilecekleri işler etrafında tartışıldı. Bu amaçla program akışı önce farklı üniversitelerden arkadaşların tebliğleri, daha sonra da tebliğlerde konu edilen sorunlara çözümler arama çabası olarak görülebilecek bir açık forum şeklinde düzenlendi. İlk oturumda “Sahih Öğretiden, Sahih Eyleme”, “Partiye Üye Olmak Değil Sokaklara Sahip Çıkmak”, “Mücadelede Dil Sorunu”, “Söylem ve Eylem Arasında Müslüman Gençlik”, “Kültürelden Politiğe Doğru İslamcı Gençlik” başlıklı tebliğler sunuldu. Her biri farklı konuları temele alan bu tebliğlerden sonra ikinci oturumdaki forum kısmında tartışmalar ve soru-cevaplar ile gelenek, modernlik, iktidar, İslamcılık, yerellik, siyaset, örgütlenme ve eylemlilik gibi meseleler üniversite ve kampüs bağlamında konuşuldu.

Son olarak, Müslüman öğrencilerin bir takım farklılıklarına rağmen bir araya gelmelerinin, tanışmalarının ve tartışabilmelerinin çok faydalı olduğu ve mutlaka beşinci bir buluşmanın yapılması gerektiği konusunda ortak bir karara varılarak organizasyon nihayete erdirildi.

3 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir