Roboskili ailelerden ibretlik ders! – Gaziantep patlamasına ilişkin basın açıklaması

2011 yılının Aralık ayında yakınları TSK ya ait savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilen Roboskili aileler tarafından, Gaziantep’te meydana gelen saldırıyla ilgili basın açıklaması yapıldı. Platformhaber.net sitesinde yayınlanan haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Roboskili ailelerden ibretlik ders!

Bizler, 2011 yılının Aralık ayında yakınları TSK ya ait savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilen Roboskili aileler olarak, yakınlarımız yanımızda olmaksızın geçireceğimiz ilk bayram olan Ramazan bayramı süresince Roboski Şehitliğinde ADALET ve BARIŞ nöbeti tutacağımızı söylemiş, nöbetimizin ilk günü olan bayramın birinci gününde, Roboski Şehitliğinde yaptığımız bir basın açıklamasıyla, bayramların BARIŞ anlamına geldiğini ifade etmiş, bu vesile ile Barışa ve güvenli bir ortama ne kadar ihtiyacımız olduğunu da vurgulamıştık.

Nitekim 20.08.2012 tarihinde Gaziantep’te meydana gelen, sivillere ait alanda bomba yüklü aracın patlatılması sonucu insanların hayatlarınını kaybetmeleri ve çok sayıda insanın ise yaralanması, daha öncesinde vurguladığımız BARIŞ ve GÜVENLİ ORTAM ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Gaziantep’te meydana gelen elim olay, “acı” kavramını ziyadesiyle bilen insanlar olarak bizleri üzmüş, bununla birlikte kamuoyunda milliyetçiliğin körüklenmesi bizleri bir kez daha kaygılandırmıştır.

Gaziantep’teki bombalamanın hemen akabinde, daha ölü ve yaralı sayısı dahi bilinmeden siyasi parti binaları ateşe verilmiş, sosyal, yazılı ve görsel medyada milliyetçiliği tırmandıran açıklamalar ve yorumlar yapılmış, böylece Kürtler bir kez daha hedef haline getirilmiştir.

Kendilerinden duyarlılık ve sükuneti telkin etmesi beklenen gerek devlet, gerekse bazı siyasi parti temsilcileri soğukkanlılıklarını korumamış, yaptıkları açıklamalarla, şeytani bir yaklaşım olan etnik milliyetçiliği körüklemiş, sergilenen bu sorumsuzca davranışlar farklı kesimler arasındaki gerginliği tırmandırmıştır.

Bütün bunlara karşılık Roboskili aileler olarak kamuoyuna ve kamuoyu üzerinde etkili olabilecek herkese sesleniyoruz:

Yakınlarımızın katledildiği tarihten itibaren her fırsatta, bu ülkede herkesin eşit değerlendirildiği, İNSANIN merkeze konduğu, ADALETİN, BARIŞIN ve HUZURUN egemen olduğu bir ortamın sağlanması gerekliliğinden bahsettik.

Yaşadığımız acıların Kürt kimliğimizden bağımsız olmadığını, bu nedenle hemen her gün insanların ölmesine neden olan bu meselenin acil ve barışçıl bir biçimde, siyasi zeminde çözülmesi gerektiğini söyledik.

2011 yılında yakınlarımızın parçalanmış cesetlerini traktör römorklarında taşırken, yaşadığımız yerde çok sayıda asker olmasına ve haber vermemize rağmen bizlere yardım edilmemiş, yaralılarımız katır sırtlarında ölüme terkedilmişlerdi. Üstelik bütün bunlar olurken, askeri helikopterler üzerimizden geçiyordu. Bize yaşatılan onca büyük bir acıya rağmen hiçbir zaman intikam yemini etmedik!

Nitekim dün sabah saat 10.00 sularında, Roboski de rutin bir göreve çıkan askerlerin görevden dönerken, içinde bulundukları minibüsün yoldan çıkarak devrilmesi üzerine, kabristanda şehitlerimiz için tuttuğumuz nöbeti bırakarak kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı demeksizin olay yerine hemen intikal ederek, kurtarma çalışmaları gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sırasında minibüsün bizlerin de üzerine devrilmesi ve askerlerin üzerlerinde bulundurdukları patlayıcı mühimmatların patlaması riskine rağmen, yaraıları devrilen araçtan çıkarmak dışında bir şey düşünmedik. Çünkü bizim bütün çabamız; bütün kimliklerinden bağımsız, insanlığı yüceltmek yönünde olmuştur.

Değerli kamuoyu;

İnsanı ayrıştıran, değersizleştiren, hele ki insan hayatını hiçe sayan hiçbir eylemin, hiç bir yaklaşımın hiç kimseye faydasının olmayacağının bilinmesini isteriz. Bütün yaşadığımız ve yaşamaya devam ettiğimiz acılara rağmen kararlı bir biçimde devam edeceğimiz bu mücadelemizin, bu ülke ve tüm dünya barışına hizmet etmesini umarız.

Roboskili aileler olarak, bu vesile ile Gaziantep’te sivillerin katledilmesine yolaçan saldırıyı kınıyor, bu saldırıda ve Roboski’de meydana gelen kazada hayatlarını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

22.08.2012

ROBOSKİLİ AİLELER

2 Responses

 1. erim dedi ki:

  Gaziantep saldırısı öncesi bayramı bekleyen ailelerin yaptığı açıklamayı da ben paylaşayım. Sezai Karakoç’un dizeleriyle bitiyor. Tamamı için:

  HER BAYRAMIMIZI KANA BULASANIZ DA, İNADINA ADALET DİYECEĞİZ!

  http://mazlumder.org/faaliyetler/detay/basin-aciklamalari/1/roboski-den-basin-aciklamasi/9285

  Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak.
  Halbuki, biz sussak, tarih susmayacak..
  Tarih sussa, hakikat susmayacak..

  Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak.
  Halbuki, bizden kurtulsalar, vicdan azabından kurtulamayacaklar,
  Vicdan azabından kurtulsalar,
  Tarihin azabından kurtulamayacaklar.
  Tarihin azabından kurtulsalar,
  Allah’ın gazabından kurtulamayacaklar!!!

  • mustafa emin dedi ki:

   roboskili ailelerin antepteki saldırıyı kınaması, ille de “dedirtmeye” çalışan, acıları yarıştıran, bunu bir teste ve yargı mekanizmasına dönüştüren muktedir zihinler açısından çok manidar. mazlumların dilinden, halinden sadece mazlumların anladığına, halklarin hakikaten ve hala kardeş olabildiğine bir işaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir