Şahin Gürçay’a Şahidiz

15 Temmuz’da gerçekleştirilen kanlı darbe girişiminin ardından gerçekleştirilen açığa alma ve gözaltı yaptırımları darbe karşıtlarına kadar ulaşıyor. Yürütülen soruşturmalar kapsamında Gülen hareketiyle hiçbir ilişkisi olmayan çeşitli kesimlerden insanların da gözaltına alındığı bildiriliyor. Bunun son örneklerinden biri Şahin Gürçay. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen geniş yaptırım ve soruşturmalar çerçevesinde darbeyle ve Gülen hareketiyle hiçbir ilişkisi olmayan pek çok farklı kesimden insanlar da gözaltına alınıyor. Bunun son örneklerinden birisi Şehir Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi alan ve Namık Kemal Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Şahin Gürçay. Perşembe günü Namık Kemal Üniversitesi’ndeki görevinden açığa alınan Gürçay, Pazartesi günü gözaltına alınarak Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü’ne sevk edildi.

MAZLUMDER gönüllüsü ve Eğitim İlke-Sen üyesi olan Gürçay’ın pek çok farklı İslamî kimlikli STK’da faaliyetler yürüttüğü ifade ediliyor. Yakınları tarafından Gürçay’ın Gülen hareketiyle hiçbir ilişkisinin olmadığı, tam tersine Gülen hareketine muhalif bir duruşunun olduğu vurgulanıyor. Yüzlerce sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlarda, Gürçay’ın katıldığı çeşitli etkinlik ve eylemler örnek gösterilerek Gülen hareketiyle ilişkili olduğu gerekçesiyle gözaltına alınması eleştiri konusu yapılıyor.

Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda Gürçay’ın “Kurucu İslami Siyasi İradenin İmkanları” başlıklı bir forumda moderatörlük yaptığı görülüyor. Başka bir fotoğrafta ise Gürçay İstanbul’da düzenlenen bir protesto gösterisinde “Katil Amerika Ortadoğuda’dan Defol” yazılı pankartın önünde bir basın açıklaması okuyor.

Gürçay’ın salıverilmesine yönelik yürütülen kampanyaya İslami camianın tanınmış isim ve kurumlarından da aktif destek veriliyor. Alev Erkilet, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Yıldız Ramazanoğlu, Mehmet Efe, Ferhat Kentel Ahmet Örs gibi isimlerin yanında, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Emek ve Adalet Platformu, İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Eğitim İlke-Sen) gibi kurumlar da Gürçay’a yönelik gözaltı kararına karşı tepkilere sosyal medya üzerinden destek veriyor.

Gürçay’ın arkadaşları seslerini Facebook’ta açtıkları “Şahin Gürçay’a Şahidiz” isimli sayfa, Twitter’da ise #sahingurcayasahidiz hashtaginden duyuruyor.

13686619_955460121232093_8646328059226690811_n

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.