“Sebepsiz Yere Ölüyoruz.” – 56. Vicdan ve Adalet Nöbeti

adaletnobeti56. Vicdan ve Adalet Nöbeti için Galatasaray’daydık.

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nden İdris Çabuk’un okuduğu basın açıklamasının ardından, Adalet Arayana Destek Grubu gönüllülerinden Tuğçe Tezer, 2015 Almanağı’ndan inşaat ölümlerini okudu.

İstanbul Tıp Fakültesinde yaklaşık iki buçuk aydır direnişini sürdüren Cemal Bilgin söz alarak yaşananları anlattı. Kitleye de seslenen Bilgin, “Bugün biz buradayız fakat yarın sizin de burada olmayacağınızın bir garantisi yok.” dedi.

Geçtiğimiz yıl, Kadıköy’de bir harfiyat kamyonun altında kalarak hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin yakınları da aileler arasındaydı. Halen daha ceza yargılamasının başlatılamadığını, yaşananlara rağmen Kadıköy Belediyesi’nin herhangi bir önlem almadığını belirttiler.

Özel Doğa Hastanesi’nde hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu konuşarak “Kapatılması gereken hastane 3 yıldır kapatılmıyor, üstüne üstlük bir de plaket veriyorlar.” dedi. Yargılamaların uzun sürmesine dikkat çekti.

Adalet Arayana Destek Grubu gönüllülerinden Utkan Yetimoğlu söz alarak, geçtiğimiz günlerde bir harfiyat çöplüğünde bulunan Veysel Karani Keleşoğlu’ndan bahsetti. İş cinayeti kaydı tutulmasın diye, bulunduğu yerden bir çöplüğe taşınan işçinin hikayesinin bir trajediden öte, ülkenin geldiği “sözün bittiği yer”i gösterdiğini anlattı.

Son olarak Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin gönüllü hukukçularından Berrin Demir Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangını davasının geldiği durumu anlattı. Mahkemelerin bir tutum olarak asıl işverenlere ceza vermediğini, bunun da cezasızlığa sebep olduğunu söyledi. Bursa Gemlik Gübre patlaması davasından da bahseden Demir, 21 Kasım’daki Soma Davası’nın duyurusunu yaparak konuşmasını bitirdi.

56. Vicdan ve Adalet Nöbeti bu konuşmanın ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir