Şişli Belediyesi’nde Grev Var

Bir yandan Şişecam işçilerinin grev hakkı engellenirken bir yandan Şişli semtinin kadim muktedirleri hak yemeye devam ediyor. Şişli Belediyesi taşeron işçilerinin %85’i taşeronlaşmaya karşı başlattıkları grevi sürdürmeye kararlı. Israrla paylaşıyoruz.

http://bianet.org/bianet/emek/156786-sisli-belediyesi-nde-taseronlasmaya-karsi-mucadele

Şişli Belediyesi çalışanlarının taşeronlaşmaya karşı belediyenin önünde başlattıkları grev sekizinci gününe girdi.

DİSK Genel-İş’e bağlı iki işçi ise süresiz açlık grevine devam ediyor. DİSK’in çağrısıyla dün yapılan Şişli Belediyesi’nde bir günlük iş bırakma eylemi de yüzde 85’lik katılım oranıyla gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan temizlik işleri ihalesini belediyenin 15 yıldır çalıştığı kamu kuruluşu Kent-Yol AŞ yerine taşeron şirket Atlas AŞ kazanmış, bunun üstüne DİSK üyesi işçiler grev başlatmıştı.

Sınıf mücadelesi

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Zeynel Yiğit açlık grevini devam ettirirken neden direndiklerini şu şekilde anlattı:

“Biz burada kazanılmış haklara sahibiz, sendikalıyız, örgütlüyüz. Ancak şu an taşeron firma olan Atlas AŞ bünyesinde çalışan işçilerin hiçbir hakkı yok. Aylık 920 TL’ye çöp topluyorlar, cumartesi ve pazar da çalıştırılıyorlar.

“Biz bu arkadaşların haklarını kazanmaya çalışıyoruz. Ayrıca bu ihaleyle taşeronlaşmanın önü daha da açılacak. Burada örgütlenmiş geniş bir işçi kitlesi var. Şu an sendikalı temizlik işlerinde çalışan arkadaşlarımız Atlas AŞ’ye kaydırılırsa bütün haklarını kaybedecekler ve biz de sendikal örgütlülüğümüzü gittikçe kaybedeceğiz.

“Bunu kaybetmek istemiyoruz. Bu bir sınıfsal mücadeledir. Diğer yandan da taşeron şirket şu an çalışan arkadaşlarımızı işten çıkarıp kendi işçilerini de getirebilir. Taşeronu her yerde bitirene kadar devam edeceğiz.”

Bir Günlük İş Bırakma

Yiğit, dün gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin ise GREİF’te gerçekleşen eylemlerden sonra son zamanların en büyük iş bırakma eylemi olduğunu belirtti.

“1300’e yakın kadrolu ve kadrosuz DİSK üyesi çalışan arkadaşımız var. Hepimiz bugün iş bırakma eylemine katıldık.

“Ayrıca memur arkadaşlar da iş yavaşlatarak bize destek verdiler, bu çok önemli bir şey. Sekiz gündür sendikasız çalışan diğer arkadaşlarımız da her şekilde bize destek olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.”