Milli Güvenlik Sorunu Olarak GREV

Devlet yine patronlardan, zenginlerden yana tavır almaya ve işçinin hakkını helaliyle almasını engellemeye devam ediyor. Fasarya sebeplerle şişecam grevi engellenmek isteniyor. Şişecam işçisi sadece hakkı olan alnının terinin karşılığını, yaşayabileceği kadar maaşı talep ediyor. Şişecam işçilerinin grevini destekliyoruz. 

Bakanlar Kurulu, 20 Haziran’da başlayan Şişecam grevini ‘milli güvenliği bozucu’ nitelikte görüldüğü gerekçesiyle erteleme kararı aldı.

Bakanlar Kurulu, ‘milli güvenliğe tehdit’ oluşturduğu gerekçesiyle, 5 bin 800 işçisiyle 20 Haziran tarihinden bu yana grevdekiŞişecam işçilerinin grevini 60 gün süreyle erteledi.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan 2014/6524 sayılı Bakanlar Kurulu kararında, “Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketine bağlı işyerlerinde Kristal-İş Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin, genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesi; 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Kanunun 63 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/6/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Cam İşverenleri Sendikası ile Türk-İş’e bağlı Kristal-İş sendikası arasında sürdürülen ücret zammı, düşük ücretli çalışanlar için talep edilen iyileştirme zammı, işe giriş ücreti ve bazı parasal haklar üzerindeki müzakerelerden sonuç alınamaması üzerine grev başlatan Kristal-İş hak ettiklerini alana kadar grevi devam ettirme kararı almıştı.

Grev uygulaması, Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş (Kırklareli, Mersin, Eskişehir Fabrikaları), Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (Mersin fabrikası), Trakya Cam Sanayi A.Ş. (Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin Fabrikaları), Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş., Trakya Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş. olmak üzere Şişecam’a ait 6 şirkete bağlı 10 İşyerini ve 5 bin 800 cam işçisini kapsıyor.

Kaynak: http://www.imctv.com.tr/2014/06/27/bakanlar-kuruluna-gore-sisecam-grevi-milli-guvenligi-bozuyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir