TOKAD, iftarda mevsimlik tarım işçileriyle buluştu

TOKAD geçen yıl olduğu gibi bu sene de güvencesiz çalışan, kimi zaman görmezden gelinen göçebe mevsimlik tarım işçilerinin sofrasına misafir olmuş. Toplumsal dayanışmanın öneminin giderek arttığı şu günlerde böyle ziyaretlere daha çok ihtiyacımız var. Kendilerine selam ediyoruz..

 

TOKAD, iftarda mevsimlik tarım işçileriyle buluştu

TOKAD mensupları, Tokat-Kazova’da çalışan Urfalı mevsimlik tarım işçileriyle iftarda bir araya geldi. İftara Eğitim İlke-Senyöneticileri de katıldı.

İftar programında TOKAD Başkanı Ayşe Yılmaz, özellikle yaşlıların, kadın ve çocukların sağlık durumlarının önemli olduğunu ifade etti. Kadın işçiler kendilerine dönük herhangi bir sağlık taramasının yapılmadığını söylediler.

Tarım işçilerinin beyanına göre aylık ücretler yevmiye esasına dayalı ve toplamda asgari ücretle hemen hemen aynı seviyede ancak sigorta yok. Dolayısıyla asgari ücret şartlarının bile oluşmadığı çok rahat söylenebilir. Ayrıca herhangi bir iş güvencesi de yok, birçok gün işçiler çalışacak herhangi bir iş bulamıyorlar, bazen iş vaatleri yerine getirilmiyor.

Esnek, güvencesiz ve sosyal koruma tedbirlerinden yoksun çalışma koşullarının mevsimlik tarım işçileri için tam manasıyla geçerli olduğunu söyleyen Eğitim İlke-Sen Genel Sekreteri Cemil Arslan, bir an önce ülke genelinde önemli bir iş gücüne tekabül eden tarım işçileriyle ilgili yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getirdi.

İftar sohbetinde, amaçlarının, çok boyutlu sıkıntılar yaşayan mevsimlik tarım işçileriyle dayanışmak olduğunu belirten Ahmet Örs de, sendika ve derneklerin bu toplumsal gerçekliğe bîgâne kalmaması gerektiğini vurguladı ve sağlık, güvenlik ve ücretlerin zamanında ödenmesi gibi konularda devletin ve STK’ların üzerlerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

Tokat köylerinin kendilerine dönük konukseverliklerinden memnun olduklarını söyleyen mevsimlik tarım işçileri, insani ilişkilerdeki bu güzelliğin diğer alanlara da yansımasını temenni ettiklerini söylediler.

TOKAD, diğer mevsimlik işçi gruplarıyla iftar buluşmalarına devam edecek.

http://www.tokad.org/2013/07/25/2717/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir