HAS Parti’den Anlamlı Protesto: “Paralı Adalete Hayır!”

Halkın Sesi Partisi İstanbul teşkilatından son derece anlamlı bir eylem, gerekli bir söz. Helal olsun diyor, devamlarını diliyoruz.

 

Bekaroğlu: Bu sistem güçlülerin sistemi

Halkın Sesi Partisi, yüksek mahkeme ücretlerini “Paralı Adalete Hayır” diyerek, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde protesto etti. HAS Parti İstanbul İl Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu’nun yaptığı basın açıklaması: 1 Ekim 2011’de yürürlüğe giren Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanununun 120. Maddesine göre, davacı, dava harçları ile gider avans tarifesinde belirlenen tutarı, dava açarken peşin ödemek zorundadır.

Bu duruma göre, dava açan kişinin ortalama 500 – 1.000 TL arasında bir bedeli peşin ödemesi gerekiyor. Bilirkişi ve keşifler söz konusu olduğunda bu meblağ daha da artmaktadır. Örneğin, işinden haksız yere atılan bir işçinin, hakkını aramak için mahkemeye başvurduğunda ödemesi gereken bedel tam 926 TL’dir. 

Asgari ücretin 700 TL ve ortalama emekli maaşının 800 TL olduğu bir ülkede, bu ücretlerini ödeyerek kaç kişi dava açabilir ve hakkını arayabilir?

Bu düzenleme, insanların adalete ulaşmasını engellemekte, yoksullar için ise imkânsız hale getirmektedir. Bu ülkede hak arama özgürlüğü adeta parası olanın ulaşabileceği lüks bir mal haline gelmiştir. Her şeyi para, kâr ve rant olarak görmeye başlayan AKP Hükümeti adalet aramayı bile ticarileştirmiştir.

Başbakan Erdoğan 9 yılda 156 adet adalet sarayı yapmakla övünmektedir. Elbette adalet herkes için gereklidir ama en çok zayıf olan için, yoksul olan için gereklidir. Başbakan’a soruyorum; ihtişamıyla övündüğünüz bu saraylarda sadece güçlülere, imkânları olanlara mı adalet dağıtacaksınız? Yoksa adalet para ile satın alınan bir maldır da parası olan alıp gidecek mi? Adalet, Avrupa’nın en büyük adalet binalarını yaparak değil, vatandaşın adalete ulaşımını kolaylaştırarak gerçekleşir.

HAS PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINCA DÜZENLENEN “PARALI ADALETE HAYIR!” PROTESTOSU

 

 

Bu yüksek dava ücretleri ile adalet aramak yoksulun hakkı olmaktan çıkarılmıştır. Oysa ezilen, sömürülen, tahakküm altına alınan, hakkı gasp edilen yoksul ve güçsüzlerdir.

Mahkemelerin gereksiz meşgul edilmesinin önüne geçtiklerini söylüyorlar. Mahkemelerin dava yükü yoksulun mahkemeye başvurması engellenerek mi azaltılacak? Yazıklar olsun! Devlet yoksulun ve güçsüzün hakkını koruyamayacaksa niçin vardır? Adaletten, haktan, hukuktan dem vuran AKP iktidarı, yoksulun ve güçsüzün, adalete ulaşmasını bu harçlarla imkânsız hale getirmiştir. Oluşturulan bu mekanizmayla vatandaş devlete dava açamaz, hak arayamaz durumuna getirilmiştir.

AKP, kurduğu bu neo-liberal düzenle sadece büyüklerin, güçlülerin menfaatini korurken yoksulun devasa adliye saraylarına girmesini bile engellemektedir. “Muhtardan fakirlik kâğıdı getirirsen dava paranı karşılarız” diyerek adaletin önünde bile fakiri aşağılamakta, merhamet dilenir pozisyona düşürmektedir. Bu büyüklenmek, firavunlaşmak değildir de nedir?

Biz Halkın Sesi Partisi olarak “Ne siyasa, ne piyasa, önce insan!” diyoruz. Bizim için esas olan insandır. Devlet, insan için vardır. Devlet, zenginin fakiri, güçlünün zayıfı, çoğunluğun azınlığı tahakküm altına almasının aracı olamaz. Hayatın her alanına yayılmış siyasi çabanın nihai amacı hukuk ve adaletin gerçekleşmesidir. Hukukun amacı ise, insanın muhteremliğini ve eşitliğini güvence altına alarak adaleti tesis etmektir.

Kamu hizmetinin ticarileştirildiği, eğitimin, sağlığın, adaletin para ile olduğu bir ülkede haktan hukuktan söz edilemez.

Türkiye, zenginin arabasını dağdan aşırdığı fakirin adalet saraylarının duvarlarına çarpıp kaldığı bir ülke haline getirilmiştir. Bu büyük haksızlığı, bu insafsız uygulamayı reddediyoruz, kınıyoruz.

 Prof. Dr. Mehmet BEKAROĞLU
Halkın Sesi Partisi İstanbul İl Başkanı

 

06 Nisan 2012 Cuma – 14:12

1 Response

  1. 1 Ocak 2013

    […] olması gerekirken neredeyse sessiz sedasız, jet hızıyla çıkarılan bu düzenlemeye Mehmet Bekaroğlu öncülüğünde Has Parti’nin itiraz eylemini de sizlerle paylaşmıştık.   Hak arama özgürlüğünü kısıtlayan hatta kimi zaman yok eden bu düzenlemenin yargıyı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir