Hayırlı olsun Sarıyer!

“Özyönetim”, “müşterekler”, “katılımcı planlama” vs… lafları arasında kaynamasın. Somut bir iş işte. Oldukça heyecan verici, konuşmak için erken mi bilmiyorum. Uzun süredir örgütleniyordu Sarıyer halkı. Ne diyorlar, boğazın maviliği, ormanın yeşilliği içinde, “şehrin hayhuyu”nun tam göbeğinde kurtarılmış bir yer gibi. Tüm bu özellikleriyle ciddi rant kapısı, nereden baksan “bir koyup 100 alınacak” yer. 3. Köprü, vs…, İstanbul’un kuzeyi, akciğerleri dendiği zaman Sarıyer işte. Bilen biliyor.

Önce şu site: “http://kentteadaletblog.wordpress.com/” önemli bir site. İstanbul’da farklı mahallelerdeki kentsel dönüşüm sürecine dair gelişmeler burada arşivleniyor. Bazıları çok güncel olmasa da böyle bir birikimi takip edebilmek açısından yararlı ve gerekli.

Uzun süredir Sarıyer’deki mahalle dernekleri eş güdümlü bir şekilde hareket ediyorlar, omuz omuza haklarının peşinden gidiyorlar. “Katılım”ın kolay olmadığı, bir çok şey gibi uğruna mücadele edilmeden işlemediği bir dönemdeyiz. Sarıyer sağlam görünüyor ama.

Uzun uğraşlar sonucu ilçede ve semtlerinde bedava dağıtılan bir bülten çıkartmaya başladılar. Sitedeki habere bakalım:

…………..

Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Mahalle Kooperatifleri, yerelin sesi olmayı hedefleyen Sarıyer Mahalleden Gazetesi’nin ilk sayısını yayımladı.

Mahallelerde ve ilçe genelinde ücretsiz olarak dağıtılan gazetede, mahallelerin farklı sorunları yaşayanlar tarafından haberleştiriliyor. Kentsel dönüşüm süreci ile ilgili en son gelişmeler dernek, kooperatif ve uzmanlar tarafından değerlendiriliyor, mahallelilerin yaşadıkları yerler üzerine talepleri kamuoyuna doğrudan iletiliyor.”

……………

Fazla uzatmayayım, bülten için buraya tıklayınız.

“Neden dernek-kooperatif?” yazısını şiddetle tavsiye ediyorum zaten, kooperatif diye yırtınmanın bir sebebi var çünkü, kendi okumalarımızdan da biliyoruz. Yasal mevzuatta yer alan, bir çokları için asıl işlevini yitirmiş, belki de kullanıma açık bir cevher.

Bu vesileyle benzer bir çabanın daha farklı, daha ufak ölçekli bir versiyonu olarak rahatlıkla gördüğümü söyleyebileceğim taşeron işçilerinin kurduğu “İşçilerin Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”‘nin “Ekmeğimi Kazanırken” bültenini anmış olayım. Ona da buradan ulaşabilirsiniz. Bedava dağıtılması, doğrudan işçilerin yazılarından oluşması ve tüm taşeron işçilere hitap etmesi açısından benzer bir deneyim olduğunu düşünüyorum.

Hayırlı olsun Sarıyer halkı. İnşallah devamını bekliyoruz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Yayalım yaygınlaştıralım. Kendi gündemimizi bilelim, gündemin dişleri arasında öğütülmesine izin vermeyelim. Darısı diğer ilçelerin başına!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir