“Kamboçya’da İşçilere Polis Müdahalesi: 3 ölü”

Kamboçya’da iki haftadır süren grevler, kanlı polis müdahalesine sahne oluyor. “Kamboçya’dan bize ne” demek yerine, sistemin işleyişini sekteye uğratan muhalefet biçimlerinin niye hep devlet şiddetiyle karşılaştığını sorgulayabiliriz. Niye’si sorunun içinde gizli aslında: Esas şedit olan, neo-liberal çarkların bağlı olduğu pamuk ipliğini gözler önüne serme cüreti ve böyle bir ihlal, ancak ve ancak silahların zoruyla durdurulabiliyor…

http://www.avrupagazete.com/dunya/28842-kambocya-da-iscilere-polis-mudahalesi-3-olu.html

 

Kamboçya’da İşçilere Polis Müdahalesi: 3 ölü

Kamboçya’da güvenlik güçlerinin, çalışma şartları ve maaşların düşüklüğünü protesto eden tekstil işçilerinin gösterilerine müdahale ettiği çatışmada en az 3 işçi hayatını kaybetti.

Kamboçya basını, cuma günü sabah saatlerinde güvenlik güçlerinin kendilerine taş, şişe ve molotof kokteyli atan göstericilerin üzerine ateş açtığını bildiriyor. “Cambodia Daily” gazetesinin haberine göre, olay sırasında en az 3 protestocu hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Protestolara katılan iki insan hakları savunucusu, çok sayıda yaralının olduğunu ve birçok kişinin de gözaltına alındığını ifade ediyor.Ülkedeki sendikaların çağrısı üzerine işçiler, yaklaşık iki haftadır eylemler düzenliyor. İşçiler, temmuz ayındaki seçimlere hile karıştığını iddia eden muhalefet tarafından da destekleniyor. Güvenlik güçleri, barışçıl şekilde süren eylemlere ilk kez perşembe günü müdahale etmiş ve aralarında bir Reuters haber ajansı muhabiri ve bazı foto muhabirlerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Tekstil işçileri aylık 80 dolar olan asgari maaşların iki katına çıkarılması talebiyle bir süreden beri protesto gösterilerine devam ediyor. Sendikalar hükümetin maaşların nisan ayından itibaren 95 dolara çıkarılması teklifini ise zammın yeterli olmadığı gerekçesiyle reddediyor.Kamboçya’ya yaklaşık 650 bin kişi tekstil sanayinde çalışıyor. İşçilerin, yaklaşık 400 bini Nike, H&M, GAP gibi uluslararası moda markaları için üretim yapıyor.

3 Responses

  1. berat dedi ki:

    Yabancı bir yayın organının 5 ocak tarihli haberine göre ölü sayısı 6ya yükselmiş durumda. İnsanca yaşamak istemek şu dünyadaki en affedilmez suç, cezası da ölüm.

  2. berat dedi ki:

    Başlangıç Dergisi de bu mevzuya değinmiş, yazının sonunda Clean Clothes Campaign (Temiz Giysi Kampanyası)’nın Kamboçyalı işçiler ile ilgili hazırladığı 2012 tarihli bir video var, izlenmesi şiddetle tavsiye olunur.

    http://baslangicdergi.org/kambocya-sinif-mucadelesi-yukseliyor-baris-catal/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir